Dřeviny

Pro výrobu dřevěných oken používáme certifikovaný tří- nebo čtyřvrstvý lepený dřevěný hranol vysušený na 12 ± 2% . Jeho provedení může být fixní nenapojované nebo napojované (tzv. cinkované). Napojení lamel je estetická záležitost, která nemá vliv na kvalitu a mechanické vlastnosti hranolu.

1/ nenapojovaný fixní hranol (někdy označován A) – viditelné vnější plochy hranolu jsou bez délkového napojení. U lamel delších než 2 metry se toleruje 1 spoj.

2/ napojovaný cinkovaný hranol (někdy označovaný B) – délkově nastavovaný hranol, na vnějších pohledových lamelách jsou viditelné spoje.

 

 

DŘEVINY POUŽÍVANÉ K VÝROBĚ DŘEVĚNÝCH OKEN:

1/ SMRK

Smrk je v našich podmínkách nejpoužívanější dřevinou pro výrobu eurooken a dveří. Smrkové dřevo je dostatečné měkké a přitom ideálně houževnaté. Smrk vyniká pevností a pružností, dobře se opracovává a je vhodný pro veškeré odstíny lazur. Cenově je společně s borovicí nejlevnější dřevinou pro dřevěná okna a dveře.

2/ BOROVICE

Borovice vyniká svou odolností a pevností. Charakteristická je jeho výrazná struktura a kresba dřeva. Obsahuje větší podíl pryskyřice, která podporuje lepší odolnost vůči povětrnostním vlivům a je tak vhodná např. do horských oblastí. Někdy může pryskyřice ze dřeva vytékat. U eurohranolů z borovice jsou patrné výraznější barevné přechody.

3/ DUB

Dub je charakteristický svojí dlouhou životností, vyšší hustotou, vysokou pevností a odolností. Dub je oblíben díky své dokonalé kresbě a je tradičním materiálem používaným v truhlářství. Dřevěná okna z dubu vypadají luxusně a vydrží po mnoho let.

4/ MERANTI

Meranti je exotická dřevina, která pochází z jihovýchodní Asie. Vyniká svou odolností vůči povětrnostním vlivům a velmi dobře zvládá vlhkost. Je oblíbené díky svému unikátnímu a výraznému vzhledu. Menší nevýhodou meranti je barevná odlišnost jednotlivých eurohranolů. Proto se doporučuje volit raději tmavší odstíny povrchové úpravy a rozhodně je nutné na tuto skutečnost upozornit zákazníka.

5/ MODŘÍN

Modřínové dřevo je středně tvrdé, pružné a velmi trvanlivé. Má výraznou kresbu a texturu, kdy je viditelné střídání světlejší a tmavší části letokruhu, zejména u transparentních nebo světlejších lazur. Obsahuje rovněž pryskyřici, ale v menší míře než u borovice.