Ochrana před nárazy ptáků do oken

Kvě 9, 2024

Okna jsou nedílnou součástí každé budovy. Do interiéru vpouští sluneční světlo, zajišťují výhled a podílí se na celkovém vizuálním dojmu. Prosklené plochy ale představují pro ptáky značné nebezpečí. V městských oblastech je dokonce kolize ptáků s okny jednou z nejčastějších příčin jejich úhynu.

Proč naráží ptáci do oken

Nejen okna, ale také další prosklené a zrcadlící se plochy (např. lodžie, protihlukové stěny, autobusové zastávky) představují pro ptáky opravdovou hrozbu.

Ptáci mají široký zorný úhel a nejostřeji vidí do stran. Proto i během letu pozorují zejména prostor kolem sebe, ale oblast před sebou již mnohem méně. Odraz v okně je pro ně tak matoucí. Pro ptáky je obtížné rozpoznat, že se nejedná o pokračování otevřené krajiny, nýbrž o pevnou překážku.

Ptačí populace v ohrožení

Může se zdát, že kolice ptáků se skleněnou výplní je poměrně marginální záležitostí. Ve skutečnosti jen v ČR tímto způsobem uhyne zhruba 1 milion ptáků ročně. V rámci Evropy je to nejméně 100 milionů a po celém světě přes 1 miliardu ptáků za jediný rok.

Uvádí se, že na každého nalezeného ptáka po kolizi s oknem připadají ještě další tři „neviditelní“, kteří zvládnou nějaký kus poodletět, než spadnou. Anebo se po omráčení stanou snadnou obětí predátorů.

Nejvyšší riziko těchto kolizí spadá do období migrace ptáků, tj. přesunu mezi hnízdišti a zimovišti. U nás se jedná o jaro (březen, duben) a podzim (září, říjen). Také ptačí mláďata jsou ke srážkám náchylnější.

Jak zajistit okna, aby byla bezpečná pro ptáky

Nejjednodušším způsobem, jak eliminovat riziko kolizí ptáků s okny, je udělat pro ně prosklené plochy viditelné.

1. Samolepky s UV vrstvou

Jedná se o speciální samolepky s vrstvou odrážející UV světlo, které ptáci vidí velice dobře. Pro lidské oko jsou však tyto samolepky takřka transparentní, tudíž nepůsobí rušivým dojmem a ani nebrání výhledu či přístupu světla.

Nejčastěji mají podobu malých kruhových samolepek, které se na okno aplikují z venkovní strany, a to s rozestupy zhruba 10 cm. Samolepky mohou mít i jiný tvar (čtverce, vertikální pruhy).

Po několika letech je třeba samolepky vyměnit kvůli klesající schopnosti odrážet UV světlo.

2. Stínící technika

Stínící technika je na rozdíl od samotné skleněné výplně pro ptáky dobře viditelná, a proto představuje efektivní ochranu před kolizí. Je vhodné stahovat žaluzie či rolety při pobytu mimo domov, během běžného dne dobře poslouží i záclony nebo stažení žaluzií a zafixování lamel do vodorovné pozice.

K nárazům ptáků do oken však může docházet i v noci. Doporučuje se proto vypínat osvětlení a nezapomenout zatáhnout závěsy či žaluzie.

3. Sítě proti hmyzu

Kromě stínící techniky představují účinnou ochranu před nárazy ptáků do oken také sítě proti hmyzu. Pro maximální efekt by měly pokrývat vždy celou prosklenou část okna.

4. Promyšlené situování zeleně

Také rozmístění okrasných a užitkových rostlin v exteriéru a interiéru může ovlivnit, zda budou okna pro ptáky lépe rozpoznatelná. Úprava by měla být taková, aby odraz zeleně ve skleněné výplni neevokoval otevřenou krajinu.

Například pokojové rostliny v těsné blízkosti oken mohou být pro ptáky zrádné, jelikož si je snadno spletou s venkovní zelení.

5. Speciální úprava skel

Skleněná výplňpískovaným nebo leptaným dekorem je pro ptáky mnohem snáze viditelná. A totéž platí i pro okna potištěná sítotiskem a v některých případech i pro barevné tónování skel.

Alternativou je aplikace speciálních okenních fólií. Kromě různých dekoračních fólií se jedná například o tzv. protisluneční fólie, které odráží UV záření, čímž zabraňují přehřívání interiéru.

5. Okenní markýzy

Venkovní okenní markýzy a protisluneční clony jsou nejen estetickým prvkem, ale především zajišťují zastínění a snižují množství přímého slunečního světla, které proudí do interiéru.

Kromě toho však významně snižují i odraz ve skleněných výplních, čímž činí okna pro ptáky bezpečnější. Podobný efekt má pergola přiléhající k francouzskému oknu.

Co naopak nepomůže

Na oknech je často k vidění ojedinělá samolepka černé ptačí siluety, obvykle se jedná o dravce.

Tyto samolepky však nejsou prakticky žádnou ochranou před kolizí ptáka se skleněnou výplní. Aby skutečně fungovaly, musely by pokrývat celou skleněnou plochu s rozestupy maximálně 10 cm od sebe. V takovém případě by ale omezovaly proudění světla i výhled.