Antracitová, šedá nebo černá okna? Podívejte se, jak vyniknou v interiéru i exteriéru

Bře 29, 2024

Okna představují klíčový prvek každé budovy z funkčního i estetického hlediska. Doby, kdy byly okenní profily jen v bílé barvě nebo dřevěném dekoru, jsou již minulostí. Při výměně oken se nemusíte omezovat pouze na několik odstínů. V současnosti jsou velmi oblíbená antracitová, šedá a černá okna.

Spojení elegance a moderního designu

Okna v šedých až černých odstínech přitáhnou pozornost pro svůj elegantní a moderní vzhled. Představují atraktivní architektonické řešení, kdy mohou tvořit zajímavý kontrast s ostatními prvky budovy, zejména barevným provedením fasády a střechy.

Všestrannost a celková harmonie

Antracitová, šedá a černá patří mezi neutrální barvy. To jim propůjčuje značnou všestrannost. Dobře se kombinují se dřevem, cihlami, kamenem i běžnou omítkou. Navíc se hodí k široké paletě jiných barev. Mají proto potenciál stát se dominantním prvkem budovy, ale stejně tak umí dokonale splynout s okolním prostředím.

Poutavý vizuální efekt

Při použití antracitového, šedého nebo černého dekoru z vnitřní strany vzniká efekt rámování, kdy se výhled z okna kvůli výraznému kontrastu uzavírá do rámu. Výsledek tak připomíná obraz.

Tento jev vynikne zejména u velkoformátových, posuvných a francouzských oken.

Jakou barvu oken zvolit?

I když se může zdát, že jsou nuance mezi antracitovými, šedými a černými okny zanedbatelné, není to úplně pravda. Při výběru konkrétního odstínu zvažte především:

  • styl budovy
  • barvu fasády a střechy
  • vlastní vkus a preference

1. Antracitová okna

Antracitová barva se nachází na pomezí mezi šedou a černou. Jedná se o bohatou tmavě šedou barvu, která má zvláštní hloubku.

Kam se hodí antracitová okna

Antracitová okna budou slušet hlavně moderním budovám, zejména v případě hliníkové a dřevohliníkové varianty. Efektní je kombinace s většími prosklenými plochami, kovovými prvky a dřevem. Vyniknou v interiéru ve skandinávském, postindustriálním či minimalistickém stylu.

Kontrast vytvoří s fasádou bílé, smetanové nebo jiné světlé barvy. Naopak u šedé fasády bude výsledkem působivý monochromatický vzhled. U jasnějších barev se pak mohou stát doplňkovou barvou.

 2. Šedá okna

Šedá okna jsou univerzální, dají se totiž skvěle kombinovat prakticky se všemi barvami. Ačkoliv je šedá sama o sobě spíše nevýrazná, právě okolní barvy jí dodají šmrnc. Podle psychologie barev je pro šedou charakteristická nadčasovost, působí klidně a vyváženě.

Kam se hodí šedá okna

Šedá okna vypadají zajímavě na tradičních i moderních domech. Nejen estetické, ale také praktické řešení představují, pokud je budova situována v lokalitě, kde čelí nánosům prachu (např. u rušné ulice). Znečištění není na šedých oknem příliš vidět, což snižuje nároky na údržbu.

Okna v šedém provedení jsou vhodná pro vytvoření jemného kontrastu. Nejvíce vyniknou v kombinaci s dalšími barvami.

3. Černá okna

Černá okna vytváří silný kontrast až dramatický efekt. Vzhled exteriéru a interiéru vizuálně promění a esteticky pozvednou. Tradičně je černá barva spojována se sofistikovaností, elegancí a luxusem.

Kam se hodí černá okna

Okna černé barvy jsou všestranná. V kombinaci s bílým okolím vznikne vůbec největší kontrast, ale efektní je i spojení s cihlou, kamenem, kovem nebo sklem

Při použití v interiéru excelují hlavně ve vzdušných otevřených prostorech, protože černá barva opticky zmenšuje. Zároveň nabízí podmanivé kontrastní lemování oken.

Variabilita jako optimální volba

Barva oken má významný vizuální dopad na vzhled exteriéru a interiéru. Pro ty, kteří se stále nemohou rozhodnout, představují zajímavé řešení okna s oboustranným dekorem, která vám umožní použít například tmavý dekor z vnější strany a bílý dekor z vnitřní strany.

TIP: Přečtěte si také náš článek – 5 tipů, jak vybrat barvu oken do exteriéru i interiéru.