Jak správně používat mikroventilaci?

Bře 3, 2024

Moderní okna můžete otevírat hned na několik způsobů. Kromě ventilace se nabízí i mikroventilace, která je praktickým pomocníkem většiny domácností hlavně v létě. Musíte se ji ale naučit správně používat. Jaké má výhody a nevýhody? A proč se nedoporučuje větrání pomocí mikroventilace v zimních měsících? 

Bez pravidelného větrání to nejde 

Moderní kvalitní okenní profily, ať už ze dřeva, hliníku nebo plastu, vynikají skvělými izolačními vlastnostmi. O to více byste ale měli větrat, protože pravidelná výměna vzduchu je zásadní nejen pro udržení správné vlhkosti v bytě, ale i pro vaše zdraví. V opačném případě se totiž v místnosti zvyšuje množství CO2 a vzniká ideální prostředí pro roztoče a plísně. A takoví nevítaní společníci mohou způsobovat nejen bolesti hlavy nebo nevolnost, ale i závažnější onemocnění. Zároveň zhoršují projevy alergií, astmatu, ekzémů a dalších chronických obtíží. 

Co je mikroventilace?

Větrání na mikroventilaci (nebo také letní ventilaci) dnes nabízí naprostá většina oken. Jde o polohu těsně před uzavřením, která umožňuje takzvanou infiltraci, tedy minimální výměnu vzduchu. Stačí okenní kličku otočit šikmo nahoru a zatáhnout a mezi rámem a těsněním vznikne malá mezera o šířce zhruba 4 cm. Vyhovovat vám bude zejména od jara do podzimu a nejčastěji ji využijete v noci během spánku, při vaření nebo například zapnutí digestoře. 

Letní versus zimní ventilace

Pozor ale na rozdíly oproti klasické ventilaci, tedy otevření okna na přibližně 16 cm, které se někdy označuje i jako zimní ventilace. Ve skutečnosti je ale v chladném období nejlepší otevřít okno dokořán a během pár minut pořádně vyvětrat. Při ventilaci totiž musíte nechat okno otevřené delší dobu a zbytečně vám uniká teplo.

Výhody a nevýhody mikroventilace

Mikroventilace vás do značné míry zbaví vlhkosti v bytě, aniž by došlo k prudkému poklesu teploty. Oceníte ji tedy zejména v případě, že potřebujete vzduch vysušit. Ať už kvůli dlouhodobé vlhkosti stavby nebo chvilkovému výkyvu, jaký způsobí například sušení prádla nebo vaření. Pro kontrolu je navíc možné pořídit vlhkoměr, díky kterému budete mít o hodnotách vlhkosti maximální přehled. 

Při zapnutí digestoře může mikroventilace pomoci i tak, že zamezí vzniku nepříjemného podtlaku, který vytváří zvuky meluzíny. A podobně funguje i během používání centrálního vysavače. 

Hlavní nevýhodou naopak je, že se mikroventilace nedá používat v zimě. Jakmile je totiž venkovní teplota výrazně nižší, vzduch v místnosti se už během pár minut ochladí, ale dostatečně nevyvětrá. A to může vést nejen ke ztrátě tepelného komfortu, ale i k namrzání kování, které by se mohlo poškodit. Zároveň není mikroventilace vhodná ani při silném větru, kdy může dojít i k samovolnému otevření okna. 

Vždy, než odejdete z domova, zavřete okno úplně, aby byl váš byt nebo dům zabezpečený a malou škvírkou zbytečně nelákal zloděje.

A zapomenout nesmíme ani na hluk, který je při mikroventilaci výrazně vyšší než v případě, že máte okno zavřené. V rodinném domě uprostřed zeleně si toho možná ani nevšimnete, ale pokud bydlíte na rušné městské ulici, rozdíl pravděpodobně pocítíte.

Moderní inovativní systémy

Další možností jsou integrované systémy ventilace, díky kterému nemusíte okno otevírat ručně. Stačí vám ovladač nebo jen chytrý telefon s příslušnou aplikací. Jednotlivé místnosti tedy můžete vyvětrat i na dálku, třeba před příjezdem domů. 

Pokud jste teprve ve fázi stavby nebo koupě domu, máte i další technologicky vyspělé možnosti. Jednou z nejoblíbenějších je nízkoenergetický neboli pasivní dům, u kterého mikroventilaci vůbec řešit nemusíte, protože větrání zajistí takzvaná rekuperace. Výměna vzduchu tedy bude probíhat automaticky s důrazem na minimalizaci tepelných ztrát. 


Potřebujete poradit s realizací nebo výběrem hliníkových oken?

Navštivte nás v našem showroomu a přijďte si na okna osobně sáhnout a prohlédnout si různé varianty oken či vzorníky dekorů. Najdete nás na adrese: Sokolovská 551/131, 180 00 Praha 8. Showroom je otevřen od pondělí do pátku mezi 08:00 až 16:30h. Rádi vám poradíme a zodpovíme vaše dotazy ohledně výběru a realizace oken. Můžete nás oslovit, jak v showroomu, tak i na níže uvedených kontaktech.

(+420) 777 874 899
info@oknacreative.cz