Naučte se správně větrat

Dub 26, 2022

Zamysleli jste se někdy vůbec nad tím, jestli větráte správně? Ačkoliv se na první pohled může zdát o banalitu, věřte nebo ne, správné větrání vám může pomoci ušetřit při dnešních cenách energie nemalou částku. Navíc má čerstvý vzduch v místnosti pozitivní vliv na naše zdraví a výkon během dne. V nevětrané místnosti se dokážete mnohem rychleji unavit, a tím i podkopnout nohy své produktivitě.

V našem článku vám předáme hned několik tipů pro správné větrání a sami uvidíte, že při jejich praktikování už brzy zaznamenáte rozdíl!

Kdy má smysl mikrovětrání?

Nová okna disponují funkcí mikrovětrání, kdy vznikne mezi oknem a okenním rámem pouze drobná mezera pro proudění vzduchu zvenčí. Mikrovětrání je vhodný způsob větrání do teplejších dnů, kdy ještě venku nevládnou vlny veder, ale je příjemný vzduch. Ideálně s lehkým vánkem, díky tomu vzduch rychleji cirkuluje v celé místnosti.

Naopak během zimních měsíců a chladných dnů, kdy se v domácnostech topí, není větrání mikroventilací vhodnou volbou. Tento „nenápadný“ způsob větrání vede k ochlazování stěn kolem oken, proto se může stát, že okna z vnitřní strany začnou rosit. V horším případě se podél rámů oken a parapetů začnou tvořit plísně.

Tip: Přečtěte si také náš článek, kde vám radíme, jak zatočit s rosením oken.

Větrání v létě versus v zimě

Na pravidelné větrání nesmíme zapomínat v žádném ročním období. V létě větrejte delší dobu, ale zajistěte průvan a cirkulaci vzduchu. Vhodnou praktikou je otevřít okna ve více místnostech a zajistit mezi nimi otevřené dveře. Pokud chcete udržet v místnosti příjemné klima, nevětrejte při letních vedrech během poledne. Naopak, vhodná doba pro větrání je brzy ráno, nebo později k večeru. Okna také můžete nechat otevřená či pootevřená přes celou noc. V zimních měsících zase větrejte krátce a intenzivně. Vyhněte se dlouhému mikrovětrání nebo větrání pomocí ventilačky. Kromě pravidelného větrání je vhodné v zimních měsících používat vzvlhčovače vzduchu, aby se zabránilo problémům způsobeným suchým vzduchem, jako je například podráždění sliznic a kůže. Nezávislý recenzní portál Testado.cz doporučuje při výběru zvlhčovače zohlednit velikost místnosti a požadovaný výkon zařízení. Důležité je také pravidelně měnit vodu v nádrži a čistit filtr, aby se zabránilo šíření bakterií a plísní (zdroj: https://www.testado.cz/nejlepsi-zvlhcovace-vzduchu/). V létě je pak vhodné zajistit průvan a cirkulaci vzduchu pomocí otevření oken ve více místnostech a mezi nimi otevřenými dveřmi.

Rizika špatného větrání

Tvorba plísní

Jak jsme již zmínili, dlouhé větrání během zimních měsíců může napáchat více škody, než užitku. Místnost se začne ochlazovat a okolní stěny kolem oken mohou začít vlhnout. Vyšší vlhkost pak zajišťuje ideální prostředí pro tvorbu plísní, které u vás doma rozhodně nechcete.

Snížená aktivita

Určitě jste už někdy zažili pocit vydýchané místnosti, nic příjemného, že? Jakmile se člověk delší dobu vyskytuje v místnosti se vydýchaným vzduchem, začne prudce klesat jeho produktivita. Zejména v kancelářích, kde se často vyskytuje v jedné místnosti více lidí nebo v prostorech, kde se udržuje vyšší pokojová teplota je nutné větrat pravidelně. Pokud se delší dobu nacházíme v nevětrané místnosti, začne na nás padat únava, dostaví se ospalost a celková aktivita a energie klesá, což je způsobeno zvýšeným množstvím oxidu uhličitého ve vzduchu.

Pouštíte si do místnosti prach a další nečistoty

Při dlouhém větrání se do místnosti velmi snadno dostanou nečistoty z venku. Ať už se jedná o drobná snítka prachu nebo pyl ze stromů a rostlin. Pokud navíc bydlíte v blízkosti průmyslové zóny, nebo frekventované silnice, velmi snadno se k vám můžou při dlouhém větrání dostat výpary z aut a komínů.

Máte doma alergika? Větrejte po dešti.

Nejčistší vzduch, který si do svého domova můžete pustit, je právě ten po dešti. A to hlavně na jaře v případě, že někdo z rodiny trpí na alergie. V toto období se pyl hojně snáší vzduchem všude kolem. Po dešti chvilku trvá, než se do nej pyl dostane pomocí větru zpět do ovzduší.

Shrnutí: Co dělat pro správné větrání?

Na závěr se pokusíme shrnout několik základních bodů pro správné větrání. Pokud začnete praktikovat tyto metody správného větrání, věřte nebo ne, už brzy zaznamenáte rozdíl. Doma vám bude lépe dýchat, pracovat a možná vás potěší i nějaká ta úspora za energie.

Jakých kroků se držet?

  • Větrejte často, ale krátce. Pro výměnu vzduchu v místnosti stačí pár minut, nemusíte větrat půl hodiny.
  • Nebojte se větrat ani během zimních měsíců. Na toto pravidlo se velmi často zapomíná, ale právě v zimně je nutné větrat pravidelně, krátce a intenzivně.
  • Vyvětrejte místnost před spaním. Pokud toužíte po zdravém a kvalitním spánku, je potřeba si před ulehnutím do postele pořádně vyvětrat. Díky čerstvému vzduchu, který si do místnosti přivedete se vám bude nejen lépe spát a dýchat, ale také usínat.
  • S novými okny, větrejte častěji, než jste byli zvyklí. Kvalitní nová okna s sebou přináší spoustu výhod, mezi které patří i lepší těsnění, a tedy nižší profukování studeného vzduchu z venku. Kvalitní těsnění vám zajistí, že vám teplý vzduch nebude z místnosti unikat, zároveň je ale potřeba myslet na to, že se místnost mnohem rychleji zadýchá, a proto je nutné obměnit vzduch v místnosti častěji.

Doufáme že vám naše rady a tipy pro lepší větrání pomohou ke zdravějším návykům. Nejen vaše plíce a produktivita, to jistě ocení. Se správným větráním se navíc vyhnete nechtěným plísním a zapařeným oknům.