Zabezpečení oken před dětmi

Čvn 3, 2022

Pro bezpečí našich nejmenších se snažíme udělat maximum. V domácnostech s malými dětmi proto obvykle zabezpečujeme ostré hrany nábytku, elektrické zásuvky či schody. Dalším rizikovým bodem mohou být okna. To si řada rodičů uvědomuje a provází je obavy, aby jim dítě oknem nevypadlo nebo se nepořezalo v případě jeho rozbití. Na to všechno už naštěstí dnes výrobci oken a příslušenství myslí a vy tak můžete svým dětem dopřát maximální bezpečí a sobě klid.

Z jakých způsobů zabezpečení oken před dětmi tedy můžete v současnosti vybírat? Pojďme se s nimi seznámit.

Okenní kliky s bezpečnostním tlačítkem

Obdobně jako je tomu u čistících prostředků, kdy musíte víčko ve správném místě a točit, fungují i současné bezpečnostní okenní kličky. Toto tlačítko se často nazývá pojistným knoflíkem. Tyto bezpečnostní kliky na okna či balkón a často se vyznačují mimo jiné i vysokou bezpečností proti navrtání, což znesnadní přístup případnému vetřelci zvenčí.

Ačkoli jde o jednoduché řešení, je současně velmi účinné. Přibližně do školního věku, totiž nemají děti tak rozvinutou motoriku, aby si s tímto typem překážky poradily.

Bezpečnostní okenní kliky

Na podobném principu jako kliky s bezpečnostním tlačítkem fungují i novější bezpečnostní kličky. Tyto kličky je potřeba celé stisknout, respektive přitlačit směrem k oknu a teprve následně otočit. Je to méně poruchové řešení než bezpečnostní okenní kliky s tlačítkem, navíc je estetičtější a poskytuje stejně spolehlivou ochranu vašich dětí i domácnosti.

Dětská pojistka na okna

Velmi účinným řešením jsou i dětské pojistky na okna. Okna, která jsou opatřená dětskou pojistkou, lze z uzavřené polohy otevřít pouze na mikroventilaci nebo vůbec. Jedná se o přídavné zajištění oken, které se instaluje na rám okna.

Přídavná okenní a balkónová samočinná dětská pojistka se automaticky aktivuje při zavření okenního křídla. Tato pojistka zvyšuje bezpečnost a odolnost oken, proti otevření z vnější i vnitřní strany a zamezuje nežádoucí manipulaci s křídlem okna či balkónových dveří. Tyto pojistky jsou vhodné pro plastová, dřevěná a hliníková okna i balkónové dveře.

Pojistka se odjišťuje tak, že na dané místo musíte pořádně zatlačit a zároveň při tom otevřít okno. Tlačítko totiž stlačí bezpečnostní pružinu v pojistce a teprve pak je možné okno otevírat.

Uzamykatelné kliky

Dalším praktickým a hojně používaným typem zabezpečení oken jsou uzamykatelné kliky oken. Jedná se o velmi jednoduché zabezpečení, kdy však musíte při každém otevírání a uzavírání oken klíček vyndávat. Jeden klíček je pak stejný pro všechna okna v domácnosti.

Kromě toho, že tím znemožníte otevření oken vašim dětem jedná se i o velmi účinné zabezpečení před zloději. Klika, která okno zcela uzamkne klíčem, totiž neumožní zloději manipulovat s kováním a pootočit klikou z vnějšku, jak se tomu často při vniknutí do domu stává. I v případě, že nemáte bezpečnostní skla je taková klika výhodou, protože i když by se nezvanému návštěvníkovi podařilo v blízkosti kličky rozbít okno s kličkou bez klíče neotočí.

Používání jedné kliky, kterou vždy vyšroubujete

I když se nejedná o nijak praktické řešení, můžete se setkat také s tím, že rodiče používají na celou domácnost jednu kličku, kterou vždy vyšroubují. Samozřejmě s ohledem na bezpečnost dětí je to účinné, ale pokud se v létě přižene rychlá bouřka, chvilku trvá, než všechna okna uzavřete.

Zapomenout byste neměli ani na bezpečnostní skla

Ačkoli se v praxi hovoří o bezpečnostních sklech především v souvislosti ochrany majetku před zloději, jedná se i o velmi účinnou ochranu vašich dětí. V případě, že by se jim podařilo okenní sklo rozbít, nevysypou se na zem střepy, o které by se děti mohly pořezat. Sklo zůstane v rozbitém stavu v rámu, a to díky speciální fólii.

Elektronické systémy na hlídání otevření oken

Technologie jdou stále kupředu a v současné době rozmachu chytrých domácností je toto tempo téměř turbulentní. To se odráží i v možnostech pro zabezpečení našich domovů. Kromě různých klasických alarmů dnes můžete využívat i aplikace, které vás upozorní na otevření okna.

Přesněji toto zabezpečení funguje tak, že na křídle okna bývá namontován magnetický čep a čidlo. Při otevření okna je pak vyslán impulz do chytrého zařízení, ke kterému je systém připojen. Ačkoli je reakce systému na tuto skutečnost okamžitá, je vhodné tento systém používat jako doplňkový k výše uvedeným zabezpečením oken.

Nad zabezpečením oken je nejlepší se zamyslet už před jejich první montáží

Samozřejmě, že většina z výše uvedených opatření lze na okna aplikovat dodatečně, ale nejpraktičtější je, informovat se o těchto možnostech okenního zabezpečení před dětmi u výrobce či realizační firmy. Ušetříte tak svůj čas, ale i peníze.