Domov je místem, kde se chcete cítit naprosto bezpečně. O tento pocit bezpečí je však nutné se postarat. Aby se vaše domácnost nestala terčem nevítané návštěvy v podobě zloděje, je důležité se zaměřit na zabezpečení oken, která patří k nejzranitelnějším prvkům domu nebo bytu. V následujících řádcích se můžete podívat na prostředky, které vám se zabezpečením pomohou.
Se zabezpečením oken začněte u skel
Obecně je zabezpečení oken jednodušší ve chvíli, kdy vybíráte nová okna, protože řada zabezpečovacích prvků se tak instaluje nejlépe. Stejně je tomu i při výběru bezpečnostních skel. Hned na začátku je vhodné se zamyslet, zda chcete, aby byla bezpečnostní skla pouze zvenčí nebo i zevnitř. Zevnitř chráníte především své nejbližší před možností zranění, zvenčí chrání právě před nechtěným vniknutím.
Do obytných místností se doporučují nejvíce bezpečnostní skla typu VSG, která jsou vyrobena spojením dvou a více tabulí skla. Tyto tabule jsou zároveň proloženy bezpečnostní PVB fólií. Právě díky této fólii se střepy z okna nevysypou.
V případě oken ve sklepě nebo v garáži je oblíbenou volbou drátěné sklo, které je levnější a omezuje i průzor dovnitř.
Bezpečnostní fólie
Jestliže nemáte bezpečnostní skla a rádi byste je zabezpečili jinak, je možné využít bezpečnostní fólie. Tato bezpečnostní fólie se lepí na okna zevnitř a také se postará o to, aby se střepy nevysypaly a nezvaný host tak nemohl vstoupit.
Zabezpečení skel nestačí
Nejlepší volbou je samozřejmě kombinovat více způsobů zabezpečení. Velmi efektivní je bezpečností kování, uzamykací prvky na okenním rámu, ochrana proti odvrtání, ale i elektronické zabezpečení.
Ochrana proti odvrtání
Velmi často se zloději dostávají do domů přes okna díky tzv. odvrtání. V místě kličky z venkovní strany okno provrtají a jednoduše pak kličku otevřou ze zevní strany. Tomu můžete zabránit jednoduchou ochranou proti odvrtání ve formě destičky z tvrdého kovu, která je uvnitř rámu okna.
Bezpečnostní kování
U moderních oken se běžné okenní kování (zejména celoobvodové) stará o neprodyšnost, ale proti vypáčení okna neobstojí. Pro tyto situace je vždy vhodné volit bezpečnostní kování, které má formu čepu (nebo hříbku) a speciálního plastového klínu.
Uzamykací prvky oken a bezpečnostní kliky
Kromě již výše zmíněného systému bezpečnostního kování existují také okna s několikabodovým uzamykáním právě s bezpečnostním kováním. Tato okna pak zloděj nemá šanci vypáčit.
Kromě toho se můžete setkat také s bezpečnostními klikami, které mají z vnitřní strany pojistku proti otevření. Případně můžete vsadit na model s uzamykatelnou kličkou. Ta vaši domácnost ochrání i v případě, že by zloděj vyřízl v okně otvor a chtěl kličkou prostě jen otočit.
Okenní zarážky
Ač to nepatří mezi nejčastěji používané zabezpečení oken, patří okenní zarážky k osvědčeným trikům. Fungují vlastně jako zarážky u dveří, takže okno zvenčí prostě neotevřete více než je nastaveno zarážkou.
Mříže do oken
Zejména v přízemí patří k velmi častým bezpečnostním prvkům mříže do oken. Dnes už si nemusíte volit jen jednoduchý jednolitý design, ale i různé ozdobné kousky. Jen pozor, abyste volili mříže s vertikální orientací. Horizontální by totiž mohli posloužit zloději jako žebřík. Zároveň je pak nutné myslet i na únikový východ, abyste měli v případě nouze či požáru kudy utéct, když byste nemohli použít hlavní vchod.
Rolety či žaluzie
Velmi populárním doplňkem, který se do jisté míry stará i o bezpečnost vaší domácnosti jsou i rolety a žaluzie. Zejména v případě, že jsou vyrobeny z kovu nebo odolného plastu, dokážou být pro nezvané návštěvníky překážkou. V případě venkovních rolet pak získáte i výhodu dodatečné akustické a tepelné izolace.
Čidla otevření oken
Podobně jako níže uvedené pohybové senzory jsou skvělým pomocníkem čidla otevření oken. Tato čidla (nebo taky magnety EZS) mohou spustit tichý či hlasitý alarm a případně rovnou upozornit nejen vás, ale i policii. Tato čidla jsou populární nejen k oknům, ale zejména ke vchodovým dveřím.
Použijte světla s pohybovým senzorem a kamery
Mezi efektivní bezpečnostní prvky se pak řadí i světla s pohybovým senzorem a kamery. Světlo reagující na pohyb patří mezi nástroje, které lapku velmi často odradí, ať už jsou umístěna uvnitř nemovitosti nebo zvenčí. Uvnitř se instalují zejména do míst, kde by bylo na nenechavce po rozsvícení dobře vidět.
Užitečným pomocníkem v zabezpečení jsou pak i kamery, ale nejlepší variantou jsou ve spojení s pohybovými senzory, které vám zašlou upozornění na váš mobilní telefon. Vy se tak můžete podívat odkudkoliv, co se u vašeho okna děje a případně zavolat policii.
Pár dalších tipů pro bezpečí vašeho domova
- Kromě bezpečnostních prvků u oken a dveří je vhodné se domluvit se sousedem nebo přáteli, aby vám pravidelně vybírali poštovní schránku, když odjedete na dovolenou. Právě dlouho uložená pošta ve schránce bývá jednou z věcí, kterých si tipaři všímají.
- Přes všechna bezpečnostní opatření nikdy nezapomínejte na pojištění domácnosti.
- Cedulka na plotě „Pozor pes“ také návštěvníka znejistí, nikdy si totiž nemůže být jist, že pes nespí nikde za rohem.
- Z moderních technologií vám pak může se zabezpečením domácnosti pomoci váš mobilní telefon spolu se systémem chytré domácnosti, díky čemuž můžete náhodně rozsvítit světlo v domě odkudkoli na světe. Dříve používané časovače se již nedoporučují, protože rozsvěcí a zhasínají v domě v pravidelných intervalech, které se dají snadno vypozorovat.
- Někdy však moderní technologie mohou i škodit. Pokud z dovolené pravidelně sdílíte na sociálních sítích fotografie, jak si užíváte na dovolené s celou rodinou, je zřejmé, že je váš dům prázdný. Tyto fotky raději posílejte pouze přátelům a veřejně je nasdílejte až po návratu domů.