Okna mají u našich domů nezastupitelnou úlohu, protože propouští do interiéru denní světlo a dokážou celkově změnit ráz domu. Výběr oken je poměrně náročný, ale pokud si přesně nastavíte parametry, co od oken očekáváte, rychleji se zorientujete v současné nabídce.
Podle čeho tedy vybrat okna?
- Typ okna
- Podle materiálu (Plastová okna | Dřevěná okna | Hliníková okna | Kombinace materiálů)
- Tepelně izolační vlastnosti
- Zvukově izolační vlastnosti
- Bezpečnost
- Vzhled a velikost oken
- Cena
- Typ stavby
- Volba výrobce
- Údržba
- Životnost
Typy oken
V současné době se setkáte především se třemi druhy oken. S tím, že některé typy jsou více rozšířené a jiné méně, jedná se o okna špaletová, posuvná okna a jednoduchá okna s více izolačními skly.
Špaletová okna, která vidíme zejména na starších domech, měla již ve své době velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti, které však jsou již v současné dobu nevyhovující. Nová špaletová okna (někdy označovaná jako kastlová okna) mají lepší tepelněizolační vlastnosti než jednoduchá okna s izolačním dvojsklem. Nespornou výhodou je, že mají nejlepší protihlukové vlastnosti ze všech druhů oken.
U novějších staveb se nejčastěji používají jednoduchá okna s více skly. Tedy okna, která mají jednoduchý rám a v něm osazeno více skel. Ještě nedávno se jednalo především o okna s izolačními dvojskly, dnes jsou stále rozšířenější okna s izolačními trojskly, díky řadě jejich užitných vlastností a taky kvůli nepříliš velkému cenovému rozdílu.
Druhy oken podle materiálu
V případě, že vybíráte okna podle materiálu, pak samozřejmě vybíráte pouze materiál okenního rámu. Podle tohoto parametru jsou okna dělena na plastová, dřevěná, hliníková, ale i kombinovaná okna, jako jsou okna dřevo-hliníková, plasto-hliníková nebo dřevo-plastová.
1. Plastová okna
Plastová okna jsou velmi rozšířená, protože patří mezi cenově dostupná okna s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Je tu však, jedno „ale“. Řada lidí si totiž neuvědomuje, že existují různé typy plastových oken, a to podle jejich rámu. Konkrétně se rozlišují typy A, B a C, podle tloušťky profilu, který výrazně ovlivňuje třeba životnost plastového okna.
Typ plastového profilu | Tloušťka vnějších stěn |
A | 2,8 – 3,2 mm |
B | 2,7 mm |
C | pod 2,5 mm |
Výhody
- nízká pořizovací cena
- velmi dobré termo-izolační
- možnost zvolit si vzhled dle vlastních preferencí
- snadná údržba
- vysoká odolnost
Nevýhody
- menší statická únosnost
- nevhodná jako velkoformátová okna
- pokud se vyšisují, není zde možnost obnovy vzhledu okna
- tepelná rozpínavost
- nižší životnost zejména u oken typu C
2. Dřevěná okna
Dřevěná okna jsou velmi oblíbená pro svůj tradiční vzhled a řadu užitných vlastností. U dřevěných oken je nutné se zajímat o druh dřeva, ze kterého jsou okna vyrobena, protože každé dřevo má jinou tvrdost a životnost. Nejčastěji se pro výrobu dřevěných oken používá dřevo smrkové, borovicové, dubové či sibiřský modřín.
Výhody
- možnost opravy povrchu rámu
- skvělé tepelně izolační vlastnosti
- užší rám, který působí přívětivěji
- dlouhá životnost
- výroba ani likvidace nezatěžují životní prostředí
Nevýhody
- vyšší pořizovací cena
- nutnost údržby
- nadměrná vlhkost může způsobit poškození rámu
- poškozují je různé povětrnostní vlivy
3. Hliníková okna
Dalším typem okna z pohledu materiálu rámu jsou hliníková okna, která mají dlouhou životnost a díky pevnému materiálu je možné je profilovat do extrémně úzkých rámů. Navíc jsou hliníková okna velmi odolná vůči UV záření a dalším povětrnostním vlivům. V současné době se postupně prosazují jako nový módní trend.
Výhody
- vysoká pevnost
- vhodné i pro velké skleněné plochy
- minimální údržba
- dlouhá životnost
- extrémně úzké rámy
- skvělé protipožární vlastnosti
Nevýhody
- vysoká pořizovací cena
4. Okna z kombinace materiálů
Jelikož se výrobci neustále snaží využít ty nejlepší vlastnosti od jednotlivých materiálů, vznikají také okna, která mají rámy z kombinací materiálů. Zejména u novostaveb se například začíná zvedat obliba dřevohliníkových oken, která kombinují výhody hliníkových a dřevěných oken. Z interiérové strany nabízejí krásný vzhled dřeva a z vnější strany jsou velmi odolná díky hliníkovému opláštění.
Jaká okna jsou nejlepší z pohledu tepelně-izolačních vlastností?
Součinitel prostupu tepla (U) určuje výši tepelné ztráty ve wattech na m2 za určitých teplotních rozdílů vnější a vnitřní konstrukce. Jedná se tedy o nejdůležitější ukazatel, který by vás měl u oken zajímat. Tento údaj by měl být také vždy výrobci uváděn v základních informacích o výrobku.
Současná norma stanovuje hodnotu tepelné propustnosti pro celé okno včetně rámu na maximální hodnotu Uw = 1,8 W/m2K. Optimální hodnota tepelné propustnosti je Uw = 1,2 W/m2K. Do pasivních domů mohou být použita pouze okna s Uw=0,8 W/m2K.
Z pohledu tepelně-izolačních vlastností je možné okna od nejlepších po nejslabší seřadit následovně:
- Plastová okna s trojskly dosahují Uw okolo 0,8 W/m2K
- Hliníková okna s trojskly dosahují Uw okolo 0,8 W/m2K
- Dřevěná okna s trojskly dosahují Uw okolo 0,7 W/m2K
- Plastová okna s dvojskly dosahují Uw okolo 1,2 W/m2K
- Dřevěná okna s dvojskly dosahují Uw okolo 1,2 W/m2K
- Hliníková okna s dvojskly dosahují Uw okolo 1,3 W/m2K
- Špaletová okna dosahují Uw okolo 1,0 W/m2K
Kromě úniku tepla zejména v posledních letech lidé bojují i proti nadměrnému ohřívání interiéru, aby ušetřili i náklady na klimatizaci v letních měsících, zejména pro okna směřovaná na jih jsou skvělou volbou protisluneční skla, která propouští do interiéru světlo, ale odráží ohřívající infračervené záření.
Protisluneční skla se naopak nedoporučují pro použití na severní straně domu, protože právě ta trochu sluníčka dokáže chladné místnosti příjemně prohřát, což oceníte zejména v zimě.
Tepelně izolační vlastnosti oken jsou výrazně ovlivněny hloubkou stavebního profilu, protože ať budou mít vaše plastová okna sebevíce komor při malé hloubce stavebního profilu to bude zbytečné. Mnozí výrobci oken hloubku stavebního profilu v milimetrech uvádějí i v názvu produktu.
Zvukově izolační vlastnosti oken
Zvukově izolační vlastnosti oken jsou výrobci vždy udávány v dB a měli byste jim věnovat pozornost, aby vaše hovory zůstaly soukromé a zároveň, aby vás nerušil ruch ulice. Nejlepší zvukové parametry mají špaletová okna. Naše špaletová okna Historic mají zvukový útlum 46 dB. U standardních jednoduchých oken (dvojsklo i trojsklo) je zvukový útlum okolo 32 dB. U jednoduchých oken závisí zvukové vlastnosti na počtu skel i na jejich skladbě, velikosti vzduchové mezery a těsnění. Ideální jsou tedy různě tlustá skla, případně navíc s využitím bezpečnostní folie.
Prohlédněte si více fotografií z realizací na bytových i rodinných domech
Bezpečnost
Zejména ve vašich domovech se jistě chcete cítit bezpečně a je tak při výběru okna nutné myslet i na jeho bezpečnost. Především pokud se zabýváte i otázkou výběru francouzského okna na terasu, které by se mohlo stát bezpečnostním rizikem. Praktickými pomocníky pak jsou bezpečnostní skla či mechanické bezpečnostní prvky.
Mechanické bezpečnostní prvky
Mechanickými bezpečnostními prvky rozumíme kování oken, uzamykací prvky na okenním rámu, čidla otevření okna a ochranu proti odvrtání.
Typy bezpečnostních skel
Nejčastěji jsou používána bezpečnostní skla typu VSG, které se od tvrzených skel ESG liší dle níže uvedeného, základním sklem je pak sklo plavené.
- Tvrzené sklo ESG má vyšší pevnost, odolnost vůči nárazu, a proti prudké změně teplot než běžné sklo. Je však možné jej rozbít na malé neostré kousky.
- Bezpečnostní sklo typu VSG je vyrobeno spojením dvou nebo více tabulí skla pomocí několika vrstev bezpečnostní PVB fólie. V případě rozbití skla přilnou střepy k fólii, nevypadnou ven a nedojde k ohrožení zdraví. Fólie také zabraňuje vniknutí předmětů či osob přes rozbité sklo.
Při výběru bezpečnostních skel je důležité, abyste si dopředu promysleli, zda chcete, aby bylo sklo bezpečnostní jenom zvenku nebo oboustranně, protože tak kupujete buďto jedno nebo dvě bezpečnostní skla.
Vzhled a velikost oken
V oblasti rozmanitosti vzhledu a velikosti oken mají všechny typy oken jistá omezení, ale dnes je již možné nechat si zhotovit okna rozmanitých tvarů a barev. Přičemž třeba u plastových oken je možné, aby vnější a vnitřní strana měly odlišné barvy. Co se týče jednotlivých omezení, tak v případě velkoformátových oken jsou doporučována hliníková okna, protože u plastových oken hrozí zkroucení a menší stabilita profilu.
Výběr okna podle ceny
Kritérium výběru okna podle ceny již bylo zmíněno ve výhodách a nevýhodách jednotlivých typů oken, přičemž platí, že nejdražší jsou okna hliníková, jejichž cena je oproti plastovým oknům několika násobně vyšší. Dřevěná okna mají také vyšší pořizovací cenu než okna plastová, ale rozdíl již není tak markantní. Nejnižší pořizovací cenu pak mají okna plastová, kde však nikdy nevolte nejlevnější variantu, tedy okna C, protože mají mnohem kratší životnost.
Podle typu stavby
Výběr oken se samozřejmě bude značně lišit podle toho, kam okna vybíráte, na okna na chalupu, určitě nebudete mít stejné nároky jako na okno do vašeho bytu či rodinného domu.
Pokud vybíráte okno do rodinného domu je nutné se zaměřit na několik zásadních ukazatelů. Jako je možnost usazení oken, tepelné ztráty domu skrze střechu, obvodové zdi a či dveře, protože při vysokých tepelných ztrátách není příliš ekonomické volit ty nejúspornější modely oken a budou stačit dvojskla.
V případě novostavby s nízkými teplotními ztrátami je vhodné sáhnout po nejúspornějších variantách s trojskly. V případě pasivních domů je pak výběr značně zúžen dle normy na povolený teplotní prostup.
Na chalupu pak stačí určitě ekonomické modely oken, protože zde trávíte maximálně dovolenou a víkendy. Nutné je ještě podotknout, že okna by se měla k chalupě architektonicky hodit, a proto volí řada lidí na chalupu okna dřevěná.
Jestliže se rozhodnete pro výměnu oken u starého domu v památkové zóně je nutné mít závazné stanovisko odboru památkové péče. Na toto téma jsme připravili samostatný článek Výměna oken v památkové zóně.
Jak volit výrobce oken
To, že není značka jako značka již většinou vnímají všichni zákazníci, na druhou stranu je důležité si uvědomit, že drahá značka není zárukou kvality a spokojenosti zákazníka. Vždy je tak dobré volit na základě více parametrů, jako použité materiály při výrobě, recenzí a hotových realizací, ale také na základě možnosti údržby oken a šíře poskytovaných služeb či záručních podmínek.
Údržba oken
Co se týče údržby oken, tak plastová a hliníková okna mají minimální požadavky na údržbu.
U plastových oken je kromě odstraňování nečistot potřeba minimálně jednou do roka namazat kování, přestříkat těsnění silikonovým olejem a vždy udržovat odtokové kanálky volné.
V případě hliníkových oken je důležité otírat rámy, protože po delší době se nečistoty špatně odstraňují. Jednou ročně je také potřeba ošetřit těsnění a kování, zkontrolovat také dotažení vrutů.
Náročnější údržbu pak mají okna dřevěná, i když již neplatí, že jste je museli každoročně natírat. Po omytí rámu stačí dřevěné rámy jedenkrát do roka ošetřit speciálním roztokem, který zakoupíte u výrobce oken. Kromě toho vyžadují dřevěná okna totožnou údržbu jako okna plastová a hliníková.
Přečtěte si také: Jak na čištění, údržbu a mytí oken.
Životnost oken
Nejkratší udávanou životnost mají plastová okna, kde se počítá s životností u nejlepších plastů až 60 let, u levnějších modelů je pak odhadována životnost na 20-35 let.
Hliníková okna oproti tomu mají odhadovanou životnost delší, a to až 80 let, přičemž déle bude mít stálobarevné provedení.
Nejdelší životnosti pak dosahují správně udržovaná dřevěná okna, třeba ve variantě z dubového dřeva je životnost okna odhadována na 200 let při zachování tepelně izolačních vlastností dřeva.