Jak na čištění, údržbu a mytí oken

Zář 22, 2020

Správné mytí oken sice není žádná věda, ale je dobré ho provádět pravidelně a pečlivě. Můžete tak předejít zažloutnutí oken nebo usazení těžko odstranitelných nečistot. Kromě toho se doporučuje okna dvakrát ročně seřizovat. Díky pravidelné údržbě zůstanou okna nejen dlouho hezká, ale můžete tím předejít i poškození a prodloužit jejich životnost. Ať už máte okna plastová, hliníková či dřevěná, dodržujte několik zásad.

Jak okna správně umývat

Většinou umýváme okna dvakrát ročně, hlavně na jaře před Velikonocemi a pak před Vánocemi. V zimě sice umyjeme skla a rámy, ale kvůli zimě často vynecháváme kování a seřízení oken, vnitřky rámů i odvodňovací otvory ve spodní části rámu. Proto je lepší udělat předvánoční mytí oken už na podzim.

Pokud nestíháte nebo mytím oken nechcete trávit svůj volný čas, můžete si nechat okna umýt od profesionálů. V domácnostech lidé nejčastěji využívají běžné úklidové firmy a hospodyně, ale pokud se jedná o velké plochy oken, případně špatně dostupná okna, vyplatí se oslovit profesionální firmy, které se zaměřují na mytí oken a mají k tomu veškerou potřebnou techniku.

Myjte okna při vhodném počasí

Správné načasování mytí oken je důležité. Nemyjte je při žhnoucím slunci ani velkém mrazu. Pokud vám bude na okna pražit slunce, zůstanou na něm šmouhy kvůli rychlému vypařování vody. Přípravky na mytí oken zase ztrácí svou účinnost při teplotách pod bodem mrazu. Teplota vzduchu při mytí oken by proto měla být alespoň 5 °C. Do mytí oken se pusťte, až bude pod mrakem.

Dbejte na  bezpečnost

Z okolí oken odstraňte všechny překážky. Z oken se příliš nenahýbejte, ať se vám nezatočí hlava a neztratíte rovnováhu. Vezměte si štafle nebo pevnou stoličku. Nestoupejte si na vratký stůl a chatrný nábytek, ať nedojde ke zranění.

Očistěte okolí oken

Než se pustíte do mytí oken, nejprve odstraňte prach a pavučiny. Nezapomeňte ještě před mytím skel očistit žaluzie, garnýže, parapety nebo okenní rámy, a to i zevnitř.

Jak čistit žaluzie

Lamely žaluzií čistěte od prachu a nečistot co nejčastěji, ať se špína příliš neusadí. Vezměte si prachovku nebo lehce navlhčený hadr. Na horizontální žaluzie můžete použít i vysavač se zúženým nástavcem. I žaluzie si můžete nechat vyčistit specializovanou firmou.

Jak čistit rolety

Pokud se rolety dají prát, vysajte prach, sundejte rolety, rozložte je na zemi a očistěte měkkým kartáčem. Namočte je na chvíli do vany s teplou vodou a jemným mycím prostředkem. Otřete houbou nečistoty a skvrny vykartáčujte. Rolety vysprchujte, dejte na sušák usušit a zavěste na okna. Pokud se prát nesmí, vysajte je či otřete prachovkou a vyčistěte špinavá místa kartáčem, případně navlhčeným hadrem.

Použijte správné pomůcky

Výběr nástrojů a přípravků na mytí oken je důležitý. Pokud nemáte parní čistič, připravte si rozmývák, hadr, stěrku, utěrku z mikrovlákna a dva kbelíky s vodou. Horká voda snižuje účinnost čisticích prostředků, proto používejte vlažnou vodu o maximální teplotě 30 °C. Krémové čističe snadno odstraní z rámů nečistoty a zvýrazní bílou barvu. Na leštění skel zvolte přípravky, které tvoří pěnu a nestékají.

Pokud vás akorát napadlo, jestli by se vám parní čistič nehodil, uděláme vám radost. Našli jsem pro vás srovnání parních vysavačů na webu Rankito.cz, kde naleznete výběr těch nějlepších a i podrobný návod, jak takový vysavač vybrat.

Osvědčené rady

Na mytí nepoužívejte písek a abrazivní přípravky, ať nepoškrábete rámy, hlavně u plastových oken. Zapomeňte i na odlakovače, ředidla a benzín. Stačí mýdlový či saponátový roztok. Na opláchnutí zvolte octovou vodu, která zaručí sklům lesk. Ocet je skvělý odmašťovač, odstraní plíseň u okenních rámů a odpuzuje mouchy.

Dřevěná okna vyžadují speciální péči

Plastová a hliníková okna stačí umýt. Dřevěná okna musíme minimálně jednou ročně ošetřit speciálním přípravkem či balzámem pro povrchovou úpravu, který nám doporučí výrobce nebo dodavatel oken. Používejte ho raději dvakrát za rok. Na jaře zacelí mikrotrhliny po zimě a oživí vzhled oken. Na podzim povrch připraví na mrazy.

Kontrola těsnění oken

Při umývání oken vždy zkontrolujte stav těsnění, aby bylo nejen čisté, ale i dostatečně pružné. Alespoň jednou za rok ho přetřete silikonovým olejem nebo glycerinem, čímž prodloužíte jeho životnost. Pokud je těsnění vytržené nebo ztrouchnivělé, bude vám domů táhnout a zatékat. Poškozené těsnění proto vyměňte. Pokud si na to netroufáte, můžete se obrátit i na odborníky.

Servis a promazání kování oken

Jednou ročně promažte pohyblivé části kování vazelínou nebo silikonovým olejem. Nepoužívejte kuchyňský olej, přípravky s obsahem pryskyřic a kyselin. Volné šrouby a vruty v kování opatrně dotáhněte. Výrobci oken nabízí servis i seřízení oken a dveří, tak toho využijte, ať prodloužíte jejich životnost. A nezapomeňte také, že odborně seřízené okno lépe zabraňuje tepelným ztrátám.