Trápí vás rosení oken? Poradíme vám, jak s ním zatočit

Pro 9, 2021

Rosení oken je poměrně častým problémem, který se projevuje hlavně v zimě. Je pochopitelné, že vás tento přirozený, ale nežádoucí jev dokáže potrápit. Navíc i ze zdravotních důvodů je dobré s ním bojovat. Proč k rosení dochází a co s tím můžete dělat najdete v následujících řádcích.

Rosí se vaše okna zevnitř?

Můžete se setkat s tvrzením, že pokud se vaše okna rosí zevnitř, je to jejich nekvalitním provedením, ale opak je pravdou. Současná moderní plastová nebo dřevěná okna si zakládají na neprodyšnosti, tím pádem nemůže z interiéru odcházet ani přebytečná vlhkost. Tato vzdušná vlhkost stoupá od země nahoru a při styku se studenou plochou okenní tabule se vysráží. Rosení oken zevnitř je tak přirozeným jevem, který ovšem můžete ovlivnit.

Obecně platí, že nejvíce se okna rosí v místnostech se zvýšenou vlhkostí jako je kuchyně, prádelna nebo koupelna, což je logické, protože zde se uvolňuje do vzduchu více páry.

Proč tomu věnovat pozornost?

Rosení oken zevnitř není jen estetickým problémem, ale může vést k zatékání do ostění oken a vytvořit vhodné prostředí pro tvorbu plísní, které jsou zdraví nebezpečné. Kromě toho může následně dojít i k poškození ostění natolik, že se naruší izolační vlastnosti oken a pak může jít o skutečný problém s poměrně drahou opravou.

Jak zamezit rosení oken? Větrejte správně!

rosením oken zevnitř se dá účinně bojovat několika způsoby, tím základním je správné větrání. Zejména v zimních měsících větrá totiž většina lidí nevhodným způsobem.

Mikroventilace nebo výklopné větrání je nevhodné, protože k výměně vzduchu dochází velmi pomalu a ochlazuje se vám prostředí okna i okolní zdi. To pak vede nejen k dalšímu srážení vlhkosti, ale i větším účtům za energie. Větrejte tedy nárazově tak, že okna otevřete naplno třeba na 5 minut několikrát denně. Dojde k rychlé výměně vzduchu a zdi či rám okna nestihnou z vnitřní strany prochladnout.

V kuchyních je vhodné používat odsavač par, tedy digestoř, která by si měla s nadměrným množstvím páry z vaření poradit. V koupelně pak platí to samé. Praktickým pomocníkem může být i pohlcovač vlhkosti.

Optimálním řešením je v prostorech, kde se vám rosí okna nesušit prádlo a vyvarovat se dalším věcem, které zvyšují vzdušnou vlhkost. Mezi ně patří i pěstování rostlin, které máte umístěné na parapetu, jistě je pravidelně zaléváte a tato vlhkost se pak odpařuje přímo na okna. Zabránit rosení oken můžete i správným typem záclony či závěsu, který často zamezuje cirkulaci vzduchu v prostoru. Ve skutečně vlhkých prostorách oceníte i odpařovače vlhkosti.

Řadu lidí pak trápí rosení oken přes noc, k tomu dochází z toho důvodu, že přes noc zpravidla netopíme tolik jako přes den a nižší teplota je pro kondenzaci ideálním prostředím. Vhodné je tedy i těsně před a po spánku intenzivně vyvětrat.

Okna se vám rosí z venku?

Rosení oken zvenku je naprosto přirozeným jevem, protože při rozdílných teplotách se opět vzdušná vlhkost kondenzuje na určitých místech.

Jak zabránit rosení oken zvenku?

Řada lidí bývá překvapená, že se jim rosí okna i zvenku a hledají řešení. To se však nijak neřeší a ani k tomu není důvod. Z vnější strany jsou okna pro vystavení vodě přizpůsobena a jedná se tak pouze o estetický problém. Naopak rosení oken zvenku vypovídá o jejich výborných izolačních vlastnostech.

Rosí se vám rámy?

V případě, že otevíráte okno a vidíte v rámu vodu nebo vlhkost není hned důvod panikařit, rám oken je přizpůsoben tomu, aby z něj voda odtékala. Vhodné je rám vysušit a po nějaký čas tento jev sledovat. Pokud tam bude při další kontrole opět voda, je vhodné pročistit odtokové kanálky, aby nedošlo k zamrznutí vody uvnitř okna. Jak všichni víme, voda se pro zmražení rozpíná a mohlo by dojít k poškození rámu nebo těsnění okna.

V případě, že se vám rosí rámy na vnitřní straně okna, můžete to pravdu značit problém. Musíte si však být jistí, že voda odnikud na rám nestekla. Skutečnost, že dochází ke rosení rámu z vnitřní strany by totiž značilo, že okno ztratilo svou termoizolační vlastnost a je nutný zákrok servisního technika, který často končí výměnou celého okenního rámu.

Rosí se vám prostor mezi skly?

Rosení oken mezi skly je u oken opravdovým problémem, který může značit i výrobní vadu izolačních skel. V případě, že k tomu dochází u oken, která jsou ještě v záruce kontaktujte firmu, která vám okna dodala a žádejte nápravu. U starších oken je pak nutné řešit pozáruční servis.

Jak je to s rosením starších oken? Poznáte, kdy je na čase je vyměnit?

Jinak tomu je třeba při rosení u starých kastlových nebo špaletových oken. U původních jedno-skelných tabulí je tento jev běžný, ale časem se to může odrazit nejen na tvorbě plísní v interiéru, ale i poškození rámu. Kromě správného větrání, je v takovém případě vhodné se zamyslet nad výměnou za nová špaletová okna, která budou vypadat jako repliky těch historických, ale už s moderními izolačními vlastnostmi.

Pokud potřebujete pomoci ohledně výměny starých oken za nová neváhejte nás kontaktovat! Rádi Vám poradíme a nabídneme ideální řešení.