Kdy je správný čas vyměnit okna? A proč se to vyplatí?

Úno 9, 2024

Spousta lidí výměnu oken dlouho odkládá. Důvodem bývá obava z velké investice a také z nepořádku a zednických prací, jenž se tím pojí. Stará okna, která netěsní, způsobují problémy při větrání a dávno neplní praktickou ani dekorativní funkci, si ale výměnu žádají. Jak poznáte, že je nejvyšší čas? A co včasnou výměnou získáte?

1. Okna profukují a zatéká kolem nich

Pokud si pravidelně všímáte, že skrz okna fouká a zatéká, je potřeba si s výměnou pospíšit. V interiéru se totiž hromadí vlhkost a na zdech vznikají nevzhledné mapy. To ale není všechno, časem se obvykle začnou tvořit i plísně, které nevypadají vůbec dobře a navíc značně škodí lidskému zdraví.

2. Přes okna uniká teplo

Dále se může stát, že i když v zimních měsících topíte čím dál více, máte doma stále chladno. I tentokrát mohou být důvodem stará špatně těsnící okna s nevyhovujícími tepelně izolačními vlastnostmi. Nová okna s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi zabrání úniku tepla o 30 až 40 % lépe než stará okna. A to je, obzvlášť v době rostoucích nákladů na vytápění, rozhodně důvod ke zvážení výměny oken. 

3. Dochází k přehřívání interiéru

V létě naopak nefunkční těsnění způsobí, že se do bytu nebo domu mnohem více dostává horký vzduch z venku. Teplota uvnitř rychle stoupá a vám je nesnesitelné horko. Možností je samozřejmě oprava, ale pokud máte stará okna a různých problémů se objevuje více, většinou se vyplatí investovat spíš do výměny. 

4. Slyšíte hluk z ulice

Život vám mohou znepříjemnit i vibrující okenní tabule a celkově vysoká propustnost zvuku. Může to dojít tak daleko, že vás hluk z ulice v noci budí. Nová okna přitom dokáží hluk z okolí výrazně odizolovat. Důležitá je přitom hodnota zvukového útlumu, která se označuje veličinou Rw a je vyjádřená v decibelech. Zjednodušeně se dá říct, že čím je hodnota Rw větší, tím lepší má okno zvukově izolační vlastnosti.

5. Okna se deformují 

Zpozornět byste měli i tehdy, když se okna začnou viditelně prohýbat a deformovat. Zdaleka totiž nejde jen o designový problém. Většinou to znesnadňuje otevírání a zavírání některých částí i celkovou manipulaci. V horších případech může dojít i k prasknutí rámu okna nebo skleněné výplně.

4 důvody, proč výměnu neodkládat

1. Výrazně ušetříte

S novými okny můžete výrazně ušetřit za náklady na vytápění a úsporu pomůže ještě zvýšit při použití vhodné stínící techniky zejména venkovních žaluzií. Životnost nových plastových oken se přitom pohybuje kolem 40 let, u hliníkových a dřevěných oken se bavíme dokonce o 100 letech, takže se nemusíte obávat, že by se investice nevrátila. V některých případech navíc můžete na výměnu oken zažádat o dotace v rámci programu Nová zelená úsporám.

2. Zajistíte si tepelný komfort

Nová okna pomohou zajistit příjemné mikroklima po celý rok, což prospěje jak vašemu domu, tak vám. Nejde jen o to, že dobře těsní, ale zároveň jsou i dostatečně prodyšná a umí teplo udržet uvnitř budovy. Rosení oken a zvýšení vlhkosti v interiéru tedy nehrozí. Rozhodující roli ale hraje kvalitní montáž a případně použití parotěsné a paropropustné zábrany.

3. Nebudete rušeni

Klidný spánek je k nezaplacení, na tom se asi shodne většina z nás. Nová okna tedy dávají smysl i tam, kde je potřeba tlumit ruch z ulice. Velmi účinná jsou v tomto směru akustická a vrstvená skla. Pouhé nalepení akustické fólie na stávající okna je proti tomu méně účinnou alternativou.

4. Lépe nemovitost zabezpečíte

Zloději se do domu často dostávají okny, ale po montáži nových oken to pro ně bude mnohem náročnější. Důvodem je nejen lepší konstrukční řešení, ale i moderní provedení s technologickými vychytávkami. Tím máme na mysli celoobvodové kování s bezpečnostními uzávěry, uzamykatelné okenní kličky a další prvky.

Včasná výměna starých oken může přinést nejen okamžité výhody v podobě úspor za vytápění, zlepšení zvukově izolačních vlastností či vzhledu domu, ale i zvýšení jeho hodnoty. Pokud tedy vaše stará okna vykazují značné známky opotřebení a neodpovídají už vašim nárokům, může být právě teď ten správný čas pro tuto důležitou investici.

TIP: Přečtěte si také:

Výměna oken a stavební povolení nebo ohlášení, kdy je a není potřeba?

Připravte se na výměnu a pořízení nových oken. Jaké kroky vás čekají?