Jak vybrat otevírání balkonových a terasových dveří?

Led 22, 2024

Při výběru dveří na balkon nebo terasu máte v zásadě dvě možnosti. Buď zvolíte klasickou křídlovou variantu nebo posuvné dveře, které jsou v rodinných domech poslední dobou velkým trendem. Skvěle se totiž hodí do prosklených stěn a umožňují propojení vnitřních prostor se zahradou. Většina uživatelů je tedy preferuje. Nutno ale dodat, že se ještě dělí na posuvně sklopné a zdvižně posuvné dveře a mají své výhody, ale i několik nevýhod.

1) Klasické balkonové dveře

Klasické křídlové dveře si většina lidí pořizuje kvůli jejich nízké ceně. Praktické jsou ale i pro rodiny, protože jejich otevírání a zavírání bez problému zvládnou i děti. A nejspíš oceníte také to, že umožňují ventilační větrání

K hlavním nevýhodám křídlových dveří naopak patří vyšší požadavky na prostor, protože se otevírají směrem dovnitř. Dále pak musíte počítat s častým odtahováním záclony nebo závěsu a s případným boucháním dveří při průvanu, které je nejen nepříjemné, ale také může poškodit rámy. 

Mnohem častější jsou jednokřídlé dveře, ale na terasy se občas používají i verze dvoukřídlé. Mohou přitom mít jedno fixní křídlo nebo obě otevírací, což znamená, že uprostřed není sloupek a při jejich otevření vznikne krásný velký průchod.

2) Moderní posuvné dveře

Posuvné dveře šetří prostor pro otevírání. Ve velkých rodinných domech ale často rozhoduje spíš designové hledisko a to, že se dají dobře kombinovat s prosklenou stěnou a velkoformátovými okny. Stačí si vybrat stejný materiál a dekor profilů. Důležité je i kvalitní kování, aby dveře nedrhly a brzy se nepoškodily. 

a) Posuvně sklopné

Levnější variantou posuvných dveří jsou posuvně sklopné dveře, které se ale otevírají o něco hůře než zdvižně posuvné. Nejsou tedy ideální při velmi velkých rozměrech. Navíc musíte počítat se zvýšeným prahem, průchod na balkon nebo terasu tedy není bezbariérový. Otevírají se posunem do strany, tak, že se křídlo odsouvá souběžně s rámem před jeho pevnou část.

Ovládání je řešené pomocí tzv.“spřažené kliky“, která vypadá podobně jako běžná dveřní klika, ale skrývá mohutný posuvný mechanismus pro usnadnění otevírání. Stačí je přitáhnout k sobě. Tím se uvolní a pak už je můžete posunout podle potřeby.

b) Zdvižně posuvné

Pokud hledáte to nejlepší, co dnešní technologie nabízejí, můžeme doporučit dveře zdvižně posuvné (HS portál). Bez ohledu na velké plochy skel se snadno ovládají, a to z jedné nebo z obou stran a díky zapuštěnému prahu zajišťují bezbariérový přístup. Navíc existují varianty s bezrámovým fixním křídlem, které celý prostor ještě více prosvětlí. Případně je můžete doplnit motorickým dálkovým ovládáním.

Postup otevírání je snadný. Po otočení kliky se křídlo nejdříve mírně nadzvedne a následně odsune po kolejnici do strany. Pořídit si ale můžete i dvoukřídlé dveře tohoto typu, které se otevírají do stran jako opona.

Fotogalerie realizací balkonových a terasových dveří od Creative okna a dveře

Více realizací >>

Nezávazná poptávka >>