Jak si doma vylepšit tepelný komfort? Pomohou dobře těsnící okna i hřejivé doplňky

Pro 20, 2023

Abychom se doma cítili dobře i během zimních měsíců, musí nám být příjemně teplo. V době rostoucích cen energií to ale není tak jednoduché jako dříve. Nejde jen o vytápění, vyšší teplotu zajistí i nová nebo alespoň lépe utěsněná okna a dveře, správné větrání i bytové doplňky z kvalitních přírodních materiálů.

Tepelná pohoda je základ 

Jako tepelnou pohodu nebo také tepelný komfort označujeme jakýsi ideální stav, kdy nepociťujeme horko ani chlad. Liší se tedy podle fyzikálních podmínek i prováděných činností. Hlavní roli hraje teplota vzduchu v místnosti, ale zásadní je i teplota stěn a vybavení. Rozdíl mezi teplotou vzduchu a stěn by neměl překročit 4 oC, jinak na nich kondenzují vodní páry a tepelný komfort se zhoršuje. Nehledě na to, že může dojít i ke vzniku zdraví škodlivých plísní. Řešením bývá kvalitní zateplení celého objektu. 

Dále se doporučená teplota liší podle místností. V obývacím pokoji se doporučuje mezi 19 a 22 oC, zatímco v ložnici může stačit 17 až 20 oC podobně jako v kuchyni. Naopak v koupelně by mělo být tepleji, ideálně až 24 oC.

Do hry ale vstupuje i vlhkost vzduchu. Vzduch s vyšší vlhkostí je pocitově chladnější, což vede v zimním období k potřebě vytápět na vyšší teplotu. Vlhkost vzduchu v domácnosti je vhodné držet v létě v rozmezí 40 až 55 % a v zimě mezi 45-65 %. Optimalizovat vlhkost vzduchu můžete správným větráním, případně i pomocí speciálních zvlhčovačů nebo odvlhčovačů.

Cesta k tepelnému komfortu v pěti krocích

Výměna oken

Nová okna sice představují větší investici a trochu diskomfortu při výměně oken, ale každou topnou sezónu vám mohou výrazně snížit náklady na vytápění. Počáteční investice se vám tedy, při dlouhé životnosti moderních oken a současných nákladech na energie, rozhodně vrátí a vyplatí. Obzvlášť pokud máte stará dřevěná netěsnící okna, ta se těm novým a jejich tepelně izolačním vlastnostem nemohou ani zdaleka přiblížit.

Dočasné řešení pro stará okna a dveře

Pokud zatím nemáte na nová okna rozpočet, nebo je složité se domluvit s majitelem nemovitosti, můžete je alespoň lépe utěsnit. Právě okny a dveřmi totiž můžete přicházet až o dva stupně tepla. K oblíbeným vychytávkám pro tyto účely patří samolepící těsnící pásky z gumy, pěny nebo silikonu, které vyjdou jen na několik desítek korun. Řada lidí používá pro zlepšení tepelného komfortu také polštáře proti průvanu nebo pevné zatemňovací závěsy.

Použití venkovních žaluzií 

Až 40 % tepla uniká přes sklo oken. Když tedy v zimě na noc zatáhnete hliníkové venkovní žaluzie a sklopíte lamely, vytvoří se bariéra mezi mrazem venku a teplem doma. Teplo pak v interiéru déle vydrží. Navíc potom na oknech tolik nekondenzuje vodní pára, protože ochlazení je méně výrazné. A dobrou zprávou je, že venkovní žaluzie pomáhají tepelnému komfortu i v létě, kdy se naopak při velkých teplech zatahují, aby zabránily pronikání tepla ze slunečních paprsků do interiéru.

Efektivní větrání

Těsnění oken tedy máme vyřešené, ale bez výměny vzduchu to nepůjde. Nezapomeňte tedy ani na správné větrání, které musí být krátké a intenzivní. Okna byste měli na pár minut otevřít ráno, odpoledne i večer před spaním, a to klasicky, ne jen na ventilační polohu.

větrání oknem

Teplé barvy

Byt nebo dům můžete také zútulnit teplými barvami, které pocitově zahřejí na těle i na duši. Na výběr máte oranžovou, žlutou nebo například hnědou. Naopak doporučujeme se vyhnout velmi chladivým odstínům modré, fialové či stříbrné. Podobný pocit tepla a útulný ráz dodá interiéru i použití dřeva.

Hřejivé svetry, ponožky i deky

Chodit v zimě doma v tričku není ekologické ani ekonomické. Pokud tedy chcete ušetřit za topení, pořiďte si stylový svetr a co je ještě důležitější – teplé ponožky z merino vlny. Možná byste nevěřili, že když je teplo od nohou stačí obvykle člověku o dva až tři stupně nižší teplota v místnosti. Ze merino materiálu seženete i krásné a příjemné deky, které zahřejí při práci na počítači, čtení i sledování televize. Navíc mají i dekorativní funkci a oživí každý interiér.