Připravte se na výměnu a pořízení nových oken. Jaké kroky vás čekají?

Bře 29, 2023

Výměna oken je velký zásah do rodinného rozpočtu nebo rozpočtu SVJ. Je to ale projekt, který zásadním způsobem změní tvář vašeho domova a ovlivní novou výši nákladů na vytápění. Je tedy dobré zvážit celý postup od výběru po realizaci.

Pojďme si nyní celý proces realizace nových oken projít krok za krokem.

1. Výběr oken

Okna vybíráme podle materiálu, typu (jestli jde o okna špaletová, posuvná nebo jednoduchá s více izolačními skly) a vlastností. Zde je třeba mít na paměti v první řadě tepelně-izolační vlastnosti. Na to, jaký je povolený teplotní prostup, existuje technická norma, kterou je třeba splnit. Ochrana před úniky tepla je ale jen jednou funkcí z mnoha. Žijete-li ve městě, vybírejte okna s dobrou zvukovou izolací, která utlumí hluk projíždějících aut nebo probíhajících stavebních prací. Důležité je také zajištění oken proti nezvaným vetřelcům. Podrobněji jsme o výběru oken psali v tomto článku.

2. Výběr dodavatele

Nejlepším dodavatelem oken je takový, za nímž stojí léta kvalitní práce. Zajímejte se o reputaci realizačních firem. Většinou mají na stránkách zveřejněné reference či ukázky realizací. Můžete si také pročíst názory zákazníků na veřejných diskuzích a recenzních platformách. Pokud chcete mít opravdu jistotu, využijte možnosti dozoru při výběru realizační firmy. Je to skvělá volba jak pro jednotlivce, kteří staví nebo rekonstruují rodinný dům, tak pro celá bytová družstva nebo SVJ.

3. Poptávka

Dnes je už poměrně běžné poptávat okna i přes e-shop. Nevýhodou je, že zde chybí osobní kontakt s prodejcem a zákazník musí dopředu vědět, co potřebuje, což může být pro mnoho lidí složité. U realizační firmy, jako jsme i my v společnosti CREATIVE okna-dveře s.r.o. se, stačí zaslat nezávaznou poptávku. My se s vámi spojíme a všechny podrobnosti společně dořešíme.

4. Zaměření, cenová nabídka

Před samotnou výměnou nebo instalací oken je nutné provést zaměření. Pak teprve zákazník dostane lepší obrázek o tom, jaký typ oken a v jaké velikosti je pro něj nejlepší. Zaměření provádí certifikovaný technik. V případě, že poptáte okna u nás okna vám přijedeme po Praze a okolí zaměřit zcela zdarma. Po zaměření pak obdržíte podrobnou nezávaznou kalkulaci.

5. Doladění detailů, podpis smlouvy a zadání do výroby

Cenová nabídka je připravena a odsouhlasena. Před podpisem smlouvy o dílo si zkontrolujte, zda je koncová cena v pořádku a jestli jsou do ní zahrnuty veškeré požadované komponenty, tedy i parapety, žaluzie či sítě proti hmyzu. Při podpisu smlouvy je obvykle na řadě i platba zálohy. Následně jdou okna do výroby.

6. Příprava obytného prostoru

Řemeslníkům připravte vhodné podmínky pro práci. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím a umožníte co nejrychlejší výměnu oken.

Nečeká se toho od vás mnoho – stačí jen zajistit volný prostor před oknem, a to alespoň 1,5 metru. Všechno uvnitř místnosti zakryjte folií a podlahu obložte kartonovými papíry. Ujistěte se také, že v bytu je možné přenášet velké okenní tabule směrem dovnitř i ven. Zajistěte tedy průchozí uličku. Odmontujte vybavení, které při výměně oken může překážet – radiátory, police, lustry či garnýže.

7. Demontáž oken

Demontáž oken musí proběhnout citlivě. Řemeslníci vysadí křídla a vyřežou staré rámy, a to tak, aby se co nejméně poškodilo okolí otvoru. Poté prostor okolo oken očistí a odstraní veškeré nesoudržné fragmenty omítky a izolační hmoty. Před nasazením nových oken je nutné zajistit maximálně rovný a hladký povrch.

8. Montáž oken

Pokud jste si do zakázky zahrnuli interiérové a exteriérové pásky, pak jsou tyto nasazeny do okenních rámů. Určitě tyto pásky doporučujeme, protože se díky nim vyhnete plesnivění okolo stěn a zatékání. Následně řemeslníci osadí okenní rám do stavebního otvoru, podloží jej, vyrovnají a zajistí ve vodorovné a svislé poloze vymezovacími klíny.

Poté je provedeno mechanické kotvení oken a spára mezi rámem a ostěním je souvisle vyplněna polyuretanovou montážní pěnou. Teprve po jejím zatuhnutí je čas na nasazení okenních křídel.

9. Předání díla a zaplacení zbytku ceny

Řemeslníci zkontrolují funkčnost nových oken a prostor kolem oken nich pečlivě začistí. Domontují se doplňky, tedy parapety nebo žaluzie. Následuje úklid a tím je práce prakticky hotova. Na řadu přichází předání hotového díla a sepsání předávacího protokolu. Současně je předán návod k obsluze a údržbě oken.

Po montáže a předání díla je na řadě doplacení zbytku ceny. Platební podmínky jako výše záloh, rozdělení do více záloh, či termíny plateb záleží na individuální domluvě i rozsahu zakázky.

O následný osud starých oken se už starat nemusíte – řemeslníci je společně s nahromaděným materiálem odvezou k ekologické likvidaci. Vy se můžete nyní těšit z krásných nových oken.