Jaké zvolit zastínění oken

Úno 1, 2023

Historicky prvním typem zastínění oken byly závěsy. Není pravda, že jejich účel spočíval výhradně v obraně proti slunečním paprskům. Už staří Egypťané zjistili, že tkané závěsy zároveň plní funkci dekorační, což je i dnes důležitý faktor při jejich výběru. V moderní době je ale zastínění oken dobré z mnoha dalších důvodů. V první části článku zmíníme 7 nejdůležitějších. Pak se pustíme do představení jednotlivých typů zastínění. Závěsy už dávno nejsou jedinou variantou, dnes existují žaluzie, rolety či markýzy.

7 důvodů, proč pořizovat zastínění oken

  1. Zdravější spánek – Pro zdravý spánek není důležitá jen jeho délka, ale také tma. Ve tmě se uvolňuje hormon melatonin, který se v těle stará o usínání, probouzení a střídání spánkových cyklů. Kdo bydlí ve městě, ten zná pojem světelný smog – lampy, billboardy a budovy září i o půlnoci. Nic příjemného uprostřed toho všeho bydlet a pokoušet se o spánek. Zastínění oken je skoro nutností.
  2. Protisluneční ochrana – když slunce v létě pálí ostošest, užijete si to skvěle na pláži, ne ale doma. Tam nemáte tolik času na relaxaci. Práce na počítači, sledování televize nebo čtení se provozuje těžko, když musíte mhouřit oči. Pořiďte si rolety nebo žaluzie a užijte si příjemný stín.
  3. Tepelně izolační vlastnosti – ne každý typ zastínění toho je schopen, ale třeba venkovní rolety nebo žaluzie skutečně dokáží přinést úsporu nákladů za energie. Uvádí se, že v pokoji, do jehož oken jsou zvenčí instalovány hliníkové rolety, dojde k úspoře až 25 % nákladů za vytápění.
  4. Zvukově izolační vlastnosti – opět jde o zásadní vlastnost zejména vnějších žaluzií a rolet. Výrazně tlumí hluk přicházející zvenčí. Toto vybavení oken je tedy skoro nutností pro kancelářské budovy nacházející se v centru města, kde denně projíždí tisíce aut. Zastínění oken přináší vítaný klid do kanceláří, kde se lidé mohou nerušeně věnovat své práci.
  5. Ochrana a zabezpečení oken – vnější žaluzie či rolety jsou mechanickou překážkou, která případnému zloději komplikuje možnost vniknout do interiéru. Navíc znemožňují vetřelci, aby skrze okna nahlédl dovnitř. Na mnoha internetových stránkách se dočtete, že i pojišťovny uznávají venkovní žaluzie jako bezpečnostní opatření, které snižuje náklady na pojištění domácnosti. To však platí jen v případě propojení s chytrou domácností. Pokud si nejste jisti, zdali toto řešení nabízí i vaše pojištovna, podívetejte se na tento článek z webu Arecenze, kde podrobně naleznete nejen srováníní, ale zodpoví právě i na důležité otázky.
  6. Větší soukromí – malá perlička: slovo žaluzie vzniklo z francouzského jalousie, což znamená žárlivost. Důvod je prostý – žaluzie vznikly ve Francii a jedním z důvodů, proč si tak rychle získaly popularitu, bylo to, že bránily pohledům kolemjdoucích dovnitř. Už před staletími Francouzi nestáli o to, aby jejich sousedé věděli, jaký doma chovají majetek a co dělají ve volném čase. Dnes to není jiné.
  7. Designový prvek – zastínění lze vybrat v různých materiálech, barvách a povrchových úpravách. Každý si může zvolit, co se mu líbí.

Důvody, proč vůbec pořídit zastínění oken, už známe. Nyní si můžeme představit jednotlivé typy.

Vnitřní žaluzie jsou perfektní volbou hlavně pro rodinné domy a byty. U montáže těchto žaluzií nemusíte na rozdíl od venkovní varianty řešit stavební připravenost, takže lze vnitřní žaluzie pořídit i do nájemního bydlení. Jednoduše se instalují a pohodlně se ovládají. Nejsou drahé. Za venkovními žaluziemi zaostávají v tom, že neposkytují tak velkou tepelnou a hlukovou izolaci.

Venkovní žaluzie lze doporučit rodinným domům i komerčním objektům. Jsou odolné, mají elegantní vzhled a výrazně zvyšují tepelné i zvukové izolační vlastnosti. Kvalitní předokenní žaluzie dokážou zajistit v interiéru dokonalou tmu i uprostřed slunečného dne. Možné je i napojení venkovních žaluzií na chytrou domácnost.

Vnitřní rolety jsou k dostání v široké paletě barev, vzorů a dekorů. Lze je sladit s moderním interiérem i bytem zařízeným ve stylu retro. Můžete je ovládat řetízkem, pružinou nebo motorkem. Zvláštním případem rolet jsou římské rolety, které lze shrnovat oběma směry.

Pro venkovní rolety platí stejné výhody jako u venkovních žaluzií. Kromě toho, že nabízí ještě větší ochranu před slunečním světlem a teplem, než je tomu u vnitřních rolet, také disponují výbornými tepelně-zvukovými izolačními vlastnostmi. Stahovat a roztahovat je můžete s pomocí dálkového ovladače, rolety pohání elektromotor.

Pro zastínění velkých oken lze použít také markýzy. Jsou většinou vyrobeny z technické tkaniny, skrz kterou není vidět. Tento materiál má tu výhodu, že nevypadá tak technicky jako hliníkové venkovní žaluzie. Markýzy lze vyrobit na míru.

Závěsy jsou ekonomickým řešením, dají se pořídit za pár stokorun. Velmi jednoduše je lze pověsit a hezky zútulní interiér. K dostání jsou v bohaté nabídce dekorů. Závěsy ale poskytují pouze stínění, tepelná a zvuková izolace není tak vysoká.

Záclony představují samy o sobě nejméně účinný typ zastínění oken, proto se ještě často kombinují se závěsy nebo jinými typy stínění. Záclony i dnes můžete pořídit krásné, bohatě zdobené, dlouhé a řasené, nebo naopak krátké, minimalistické. Přispívají k útulné, teplé atmosféře bytu. Nezastíní ale byt tolik jako ostatní varianty uvedené výše. Záclony a závěsy mají vedle útulnosti ještě jednu velkou výhodu a sice, že přispívají ke zpříjemnění akustiky v interiéru.