7 tipů a rad, jak ušetřit za energie

Led 11, 2023

Zaznamenali jsme to všichni. Inflace zasáhla všechna odvětví, nejbolestivěji ale pociťujeme růst cen v případě energií. Éra levného plynu a elektřiny skončila. Odborníci tvrdí, že na zvýšené ceny energií si musíme zvyknout jako na nový standard.

V tomto článku nebudeme zabředávat do odborných úvah, jak energetickou krizi vyřešit. Zaměříme se více na praktické rady a tipy, jak mohou za energie ušetřit jednotlivé domácnosti. Dokáže to každý. A ani se nemusí jednat o drastické zásahy, kvůli kterým bychom měnili své každodenní návyky. 7 rad, které jsme pro vás připravili, jsme seřadili od těch nejjednodušších a nejvíce bezbolestných až po ty nejnáročnější, tedy dlouhodobé změny, které často vyžadují vyšší vstupní investice. O to více ale díky nim ušetříte.

1. Trochu snižte teplotu

Toto je velké téma. Jaká je ideální teplota v domácnosti, to se často neshodnou ani její obyvatelé mezi sebou. O to méně budou lidé chtít poslouchat návrhy politiků či expertů. Přesto ale chceme říci, že i minimální snížení teploty udělá velkou změnu. Snížení teploty o 1 °C může znamenat úsporu na vytápění až 8 %. Přitom není vůbec těžké se na tuto teplotní změnu adaptovat. Češi jsou obecně dost zimomřiví – uvádí se, že například Němci a Švýcaři mají doma o více než stupeň Celsia chladněji. Ještě nižší teplotu mají Britové či Irové, čili vyhlášení otužilci.

2. Chytřeji využívejte spotřebiče

Také spotřebiče představují příležitost ušetřit za energie. Tak například stolní počítač lze nahradit energeticky úspornějším notebookem, který je ostatně i skladnější. Hodně velkým žroutem je lednička, ale pokud ji máte postavenou vedle topení či trouby, zkuste pro ni najít jiné místo. Budete se divit, kolik ušetříte, neboť lednice pak nespotřebovává tolik energie na ochlazování. V případě pračky se někteří uživatelé zdráhají použít tzv. ECO funkci. Obavy ale nejsou na místě. Méně znečištěné prádlo se skvěle vypere i při nižších otáčkách a nižší teplotě a totéž platí pro Eco program u myčky na nádobí.

3. Větrání

Klíč k výrazně nižším účtům za energie? To jsou okna. V zimě je sice mnozí otevírají neradi, ve skutečnosti se ale vyplatí je otevřít dokořán na několik minut. A to hned několikrát denně. Když se větrá málo, je vzduch uvnitř vydýchaný a zůstává vlhký. O to intenzivnější je pocit chladu. Pravidelným správným větráním se snižuje vlhkost v interiéru. Má to i další výhody – kdo často i v zimě otevírá okna, ten je méně nemocný. Hermeticky uzavřená okna po celou zimu a s tím související nedostatek čerstvého vzduchu přináší bolesti hlavy, pálení očí i zvýšený pocit únavy. A také to přispívá k rozvoji alergií.

4. Všímejte si, kdy je nízký tarif

Zkontrolujte smlouvy o dodávce energií. Mnoho lidí má takzvanou dvoutarifní sazbu za elektřinu. Nárok na nízký tarif mají zejména ty domácnosti, v nichž je elektrokotel, přímotop nebo podlahové vytápění. Dává tedy smysl využít nízkého tarifu. V dnešní době můžete nastavit své spotřebiče, jako je myčka nebo pračka, aby se zapnuly v předem stanovený čas. Stačí se tedy s provozem spotřebiče trefit do nízkého tarifu a hned máte zajištěnou další úsporu.

5. Zastiňte si okna

Závěsy, žaluzie, rolety či okenice mají mnoho výhod. Mohou být estetickým obohacením interiéru či exteriéru, dále brání pronikání slunce do interiéru, což zvláště v létě rozhodně oceníte. Žaluzie či rolety také eliminují průnik tepla do interiéru a současně zabraňují i únikům tepla směrem ven, když je venku chladněji. Svými tepelně izolačními vlastnostmi vynikají zejména venkovní rolety a žaluzie, které dokážou velmi efektivně snížit náklady na klimatizaci i vytápění. Obyvatelé míst zatížených hlukem z dopravy ocení i jejich zvukově izolační schopnosti.

6. Vyměňte okna

Už samo pořízení žaluzií či rolet představuje velkou investici. Ještě finančně náročnější je pořízení nových oken, se kterým se navíc pojí určitý diskomfort související se stavebními a instalačními pracemi při výměně oken. Přesto se to ale vyplatí. Zvláště pokud doma máte stará dřevěná okna. Ta sice mají svoje kouzlo, ale svými vlastnostmi nemohou uspokojit požadavky moderní domácnosti.

Kolem oken často bývají netěsnosti – nejsou možná vidět, ale jejich vliv se projeví. Kvůli nim dovnitř po delším dešti zatéká a na oknech se tvoří vlhké mapy. Vzniká ideální prostředí pro šíření plísní. V zimě netěsnostmi do místnosti proniká chladný venkovní vzduch. A ven zase uniká drahocenné teplo. Uvádí se, že 50 % tepla z domácnosti uniká okny a výměnou oken se sníží spotřeba energií až o čtvrtinu.

Přečtěte si také: „Trápí vás rosení oken? Poradíme, jak s ním zatočit.“

7. Zateplete dům

Zateplení domu přijde na stovky tisíc korun. K tomuto kroku se nikdo neodhodlá ze dne na den, kvůli zateplení mnozí v daný rok zruší dovolenou nebo obětují nemalou část úspor. Časem se ale tato investice vrátí. Kvalitně připravený projekt (samozřejmě s neméně kvalitní realizací) může přinést přibližně 30-50% úsporu za vytápění. Mnozí se rozhodnou jít cestou nízkoenergetického či pasivního domu, kde úspora nákladů na vytápění již atakuje hranici 95 %. K zateplení domu se snaží majitele motivovat i stát, respektive Evropská unie. Zatím si dům či byt zateplilo asi 56 % Čechů, mnoho dalších by se k tomu mělo odhodlat v nejbližších 5 letech. Podle průzkumů ale nejméně třetina Čechů zůstane i po pěti letech bez zateplení, a to hlavně z důvodu financí.

Přečtěte si také: „Dotace z programu zelená úsporám na výměnu oken a zateplení