Vše, co potřebujete vědět o hliníkových oknech

Led 4, 2023

Okna se do značné míry podílí na celkovém vizuálním vzhledu budovy. A protože jsou celoročně vystavena působení povětrnostních vlivů, musí splňovat vysoké nároky na kvalitu a odolnost. Výběr oken se tak nevyplatí podceňovat. V současnosti se upírá stále větší pozornost k hliníkovým oknům. Mohou se totiž pochlubit škálou zajímavých vlastností, a navíc jsou takřka nesmrtelná.

Výhody a nevýhody hliníkových oken

Hliníková okna nepředstavují novodobou záležitost, používají se již od poloviny 20. století. Kvůli vysoké ceně a později i boomu plastových oken však nebyla široce využívaná. Dnes jsou nejenom dostupnější, ale i technologicky precizně propracovaná. Není divu, že jejich popularita stále roste.

Hlavní výhody hliníkových oken

Opravdu dlouhá životnost

Oproti ostatním materiálům se mohou pochlubit právě hliníková okna vůbec nejdelší životností. Zcela běžně je jejich životnost minimálně 40 let, může však činit dokonce 80 až 100 let.

Po celou tuto dobu si okna zachovávají svůj vzhled, kdy nedochází k deformování jejich konstrukce.

 Vynikající odolnost vůči vnějším vlivům

Mezi nejvíce oceňované vlastnosti patří vysoká odolnost hliníkových okenních rámů. Ty nekorodují a neopotřebovávají se ani při častém mechanickém namáhání či každodenní manipulaci. Rovněž si udržují barevnou stálost, kdy ani vlivem přímého slunečního záření nedochází ke změně barevného odstínu.

Kromě toho jsou hliníková okna vysoce odolná vůči teplotním výkyvům, ohni, vlhkosti a nepříznivým povětrnostním vlivům.

 Nízké nároky na údržbu

Z hlediska údržby jsou hliníková okna velice nenáročná, obzvláště pokud je porovnáme s tradičními dřevěnými okny. V případě potřeby stačí rámy otřít vlhkou utěrkou či hadříkem s trochou běžného saponátu.

Vhodné není použití čisticích prostředků s abrazivní složkou, stejně jako pomůcek s drsnou povrchovou úpravou (např. drátěnka), které by mohly hliníkový materiál poškodit.

Vizuálně atraktivní vzhled

Pro hliníková okna je charakteristický štíhlý profil, čisté linie a prakticky neviditelné těsnění. Tyto vlastnosti vyniknou zejména v případě velkých prosklených ploch, kterým propůjčí moderní minimalistický až luxusní vzhled.

 Ideální řešení pro velké prosklené plochy

Hliníková konstrukce je lehká, však zároveň velice pevná a odolná, takže si dobře poradí i s nadměrnou zátěží. Proto představuje hliníkový materiál nejoblíbenější řešení pro velkoformátová okna, rozsáhlé prosklené plochy, stejně jako posuvné prosklené stěny. 

Pestrá nabídka barevných odstínů a dekorů

Hliníková okna nemusí být pouze stříbrná, ale k dostání jsou v mnoha rozmanitých barevných provedeních včetně lesklé a matné úpravy. Mohou mít také strukturovaný povrch, který imituje charakteristický dekor dřeva.

Dobré bezpečnostní parametry

Protože jsou hliníkové okenní rámy velice pevné, odolné vůči vnějším vlivům a nemají tendenci se deformovat, splňují i náročné požadavky na bezpečnost. V kombinaci s dalšími bezpečnostními ochrannými prvky proto mohou snížit riziko násilného vniknutí do objektu.

Hlavní nevýhody hliníkových oken

– Vyšší pořizovací cena

Celkově náročnější zpracování hliníkového materiálu je zákonitou příčinou vyšší pořizovací ceny. Hliníková okna ale vynikají dlouhou životností, a proto se vstupní investice ve výsledku vyplatí.

– Horší tepelně-izolační vlastnosti

Levnější druhy hliníkových oken mohou mít v porovnání s ostatními okny poněkud horší tepelně-izolační vlastnosti. Dražší modely mají však již tyto parametry zcela srovnatelné, záleží především na kvalitě hliníkového profilu.

Hliníková okna versus okna z ostatních materiálů

Při výběru nových oken je třeba vzít v potaz celou řadu aspektů. K těm nejdůležitějším patří bezesporu materiál okenního rámu. Kromě hliníkových oken se nejčastěji setkáme s okny plastovými, dřevěnými nebo s kombinací materiálů.

1. Plastová okna

Oproti hliníkovým oknům jsou ta plastová cenově dostupnější, navíc existují v opravdu široké škále barevných odstínů a rozmanitých dekorech. Na druhou stranu se ale nehodí pro okna větších formátů, jsou méně elegantní a také mají kratší životnost. Ta se pohybuje přibližně okolo 30 let.

2. Dřevěná okna

Tradiční dřevěná okna se používají zejména pro historické a venkovské lidové objekty, stejně jako budovy v chráněných památkových zónách, kde je třeba dodržet autentický vzhled. Oproti hliníkovým oknům vyžadují výrazně náročnější údržbu, jsou totiž náchylná vůči působení vlhkosti a vnějším klimatickým vlivům.

3. Okna z kombinovaných materiálů

Určitým kompromisem jsou tzv. kombinovaná okna, u kterých je rám tvořený více druhy materiálů. Jedná se zejména o dřevěná či plastová okna, jejichž vnější povrch disponuje hliníkovým krycím profilem, čímž se zvyšuje celková odolnost oken.

Kromě dřevohliníkových a plastohliníkových oken existují i okna kombinující dřevo a plast.

Kdy a kde použít hliníková okna

Hliníková okna již nejsou výsadou okázalých komerčních budov, ale jejich použití je v současnosti mnohem širší. Oblíbenou volbu představují zejména v následujících případech:

 • kanceláře a další administrativní objekty
 • nemocnice, školy, galerie a rozličné reprezentativní stavby
 • budovy s rozsáhlými prosklenými plochami a velkoformátovými okny
 • moderní bytová výstavba
 • novostavby rodinných domů
 • stavby, u kterých je žádoucí odlehčení jejich konstrukce

Hliníková okna a příslušenství

Hliníková okna je možné doplnit elegantním skleněným zábradlím, které se uchytí do rámu okna či fasády. Na výběr je například zábradlí z lepeného bezpečnostního skla nebo kaleného skla s potiskem, čiré, mléčné, kouřové či barevné sklo. Umísťuje se k francouzským oknům z bezpečnostních důvodů a zároveň působí i jako estetický prvek. Vhodné je zvážit také instalaci sítí proti hmyzu do oken a balkonových dveří nebo některého z mnoha typů venkovních žaluzií či rolet.

Ukázka realizace: Velkoformátová hliníková okna do vily v Praze

Jednou z našich realizací, kde krásně vynikly přednosti hliníkových oken, je vila v pražských Modřanech. Realizace v prudkém svahu s nádhernými výhledy nebyla vůbec snadná. My však rádi přijímáme výzvy a snažíme se posouvat hranice nemožného. Bylo potřeba zajistit tu správnou mechanizaci a náš zkušený tým montážníků si s tím poradil. Největší sklo mělo váhu 1250 kg. Celkem 11 hliníkových posuvných HS portálů a částečně předsazená montáž.

Inspirujte se a prohlédněte si více našich realizací >>

Proč realizovat výměnu hliníkových oken s CREATIVE okna & dveře

 • v CREATIVE okna a dveře vám poradíme s výběrem oken.
 • Okna přijedeme zdarma zaměřit po Praze a okolí.
 • Připravíme rychlou nezávaznou kalkulaci.
 • Zajistíme výrobu na míru.
 • V případě výměny demontujeme stará okna a zařídíme jejich ekologickou likvidaci.
 • Realizujeme výměnu nebo montáž oken i související manipulační a zednické práce.
 • Dozorujeme a hlídáme celou zakázku až po finální předání
 • Poradíme si i s atypickými velkoformátovými okny, která jsou náročná na montáž

Navštivte nás v showroomu na Praze 8

Navštivte nás v našem showroomu a přijďte si na okna osobně sáhnout a přesvědčit se o kvalitě nabízeného sortimentu. Najdete nás na adrese: Sokolovská 551/131, 180 00 Praha 8. Showroom je otevřen od pondělí do pátku mezi 08:00 až 16:30h. Rádi vám poradíme s realizací a zodpovíme vaše dotazy ohledně hliníkových oken.

Kontakty >>

Nezávazná poptávka a nacenění hliníkových oken >>