Doby bílých oken ze dřeva nebo plastu jsou dávno pryč. Ať už vybíráte okna do městského bytu, rodinného domu nebo chalupy, máte stovky barevných možností a materiál vás víceméně nelimituje. Navíc nemusíte zůstávat jen u jednoho odstínu. Pokud vám do interiéru sedí jiná barva oken než k fasádě, jednoduše zvolte dvoustranný dekor. S dalším rozhodováním vám pomůže těchto 5 osvědčených tipů.
1. Nenechte se omezovat materiálem
Pro výrobu oken se používá především plast, dřevo nebo hliník. Dřevo má krásný přírodní vzhled, hliník je extra pevný, výborně izoluje a dobře vypadá hlavně na moderních stavbách, plast je zase oblíbený pro svou nízkou cenu a nenáročnou údržbu.
Dnes se již nemusíte se obávat, že by vás volba materiálu zásadně limitovala v barevnosti. Nabídka barev je velmi rozmanitá u všech uvedených druhů oken. Plastová okna mohou být například i v dekoru dřeva. Hliníková okna zase nabízejí výběr z široké palety barev podle vzorníku RAL a navíc možnost si vybrat nejen odstín, ale i povrch, který může být metalický, hladký nebo s hrubší strukturou. U dřevěných oken se můžete rozhodnout, zda necháte zdůraznit přírodní texturu dřeva pomocí lazury nebo využijete krycí nátěry dle vzorníku RAL, které kresbu dřeva zcela zakryjí. U špaletových oken se obvykle nepoužívají lazury, ale spíše krycí nátěry, nejčastěji v oblíbených barvách jako je bílá, hnědá nebo zelená.
Další zajímavou variantou je možnost zvolit jinou barvu z vnitřní a jinou z vnější strany, což bývá běžně dostupné u dřevohliníkových, hliníkových, dřevěných, ale i u plastových oken.
Při výběru materiálu se tedy zaměřujte v prvé řadě na jeho vlastnosti a na to, aby okna splňovala vaše další požadavky. Více o jednotlivých materiálech oken a jejich výhodách a nevýhodách se dočtete v našem článku Jaká vybrat okna.

2. Odstín musí ladit
Ať už se rozhodnete pro jednostranný nebo oboustranný dekor, vybírejte okna tak, aby se zdmi i fasádou barevně ladila. To ale neznamená, že nutně musí být ve stejném odstínu. Někdy mají sjednocující funkci, jindy fungují jako zajímavý kontrastní prvek, který na sebe poutá pozornost a ovlivňuje výsledný dojem. V interiéru navíc dotvářejí celkovou atmosféru.
Pokud máte domov ve venkovském stylu, mohou být vhodné teplejší odstíny nebo dekor dřeva. Naopak u moderních domů se častěji volí neutrální barvy jako šedá, antracitová, bílá nebo černá. Jestliže máte dům v přírodě, zohledněte barvy přírodních prvků kolem domu. Barvy jako zelená, hnědá nebo tmavě modrá mohou do přírodního prostředí dobře zapadnout.

3. Vsaďte na nadčasovost
Trendy jsou lákavé a na webových stránkách prodejců vždy vypadají skvěle. S využitím v praxi je to ale horší. Výběr oken ve výrazných odstínech si tedy raději dobře promyslete. Nic naopak nezkazíte světlými neutrálními tóny, které se hodí téměř ke všemu, jen tak nevyjdou z módy a odolají i výkyvům počasí.

4. Pozor na tmavý dekor
Velmi oblíbená jsou v posledních letech černá nebo tmavě hnědá okna. Vypadají stylově a elegantně a nejvíce se vyjímají na velké ploše. Najdete je tedy na moderních novostavbách i ve starších zrekonstruovaných domech v industriálním stylu. Každý prodejce by vás ale měl seznámit i s jejich nevýhodami.
Zejména v případě, že máte okna na jih, může se na nich hodně podepsat působení tepla a intenzivního slunečního záření. Tmavý profil se tak může během několika let poškodit. Postupně se deformuje a výjimečně dochází až k popraskání okenních tabulí. Náchylnější k deformaci jsou hlavně plastová okna. Pokud jsou okna proti slunci částečně chráněná, riziko rychlého opotřebení je nižší. Pro jistotu si ale nechte ještě před nákupem poradit od odborníků.

5. Řiďte se pravidly bytových designérů
I když je volba barvy především záležitostí vkusu, vyplatí se znát pravidla, kterými se řídí profesionálové. Jedno z nich například říká, že poměr barev v interiéru by měl být vyvážený, a to v poměru 60-30-10. Znamená to, že 60 procent vyplňuje dominantní odstín, 30 procent sekundární barva či textura a zbytek dotvářejí jen pouhé akcenty.
Dalším designerským typem je uplatnění neutrálních odstínů jako je bílá, krémová, hnědá nebo šedá na základní vybavení (okenní profily, podlahy, dveře) a stejně tak na velké dominantní kusy nábytku (kuchyňská linka, sedací souprava, vestavěné skříně). Drobné kusy nábytku pak mohou být v kontrastní barvě k základnímu vybavení. A na závěr vše rozzáří bytové doplňky ve výrazných barvách.

Barvené schéma přitom nejčastěji vychází z kruhu barev a vybírají se z něj buď monochromatické tóny (tzn. odstíny jedné barvy) nebo odlišné barvy, které mohou být v kruhu vedle sebe. Další možností je použít barvy, které leží v kruhu naproti sobě, ty vytvoří v interiéru zajímavý kontrast.