Co dělat, když na nových oknech zůstanou ochranné fólie? A jak odstranit další nežádoucí samolepky ze skel vašich oken? V tomto článku vás provedeme šetrnými a efektivními metodami, se kterými se můžete hned pustit do práce. Čím déle totiž odstranění fólií odkládáte, tím větší to může být v budoucnu námaha.
Proč se na okna a dveře dává fólie
Na nových oknech či dveřích bývá fólie z polyethylenového filmu o tloušťce 50-120 mikronů. Je určena k tomu, aby chránila okna a dveře při výrobě, přepravě i montáži. Fólie drží na povrchu pomocí vodou ředitelného lepidla (akrylového nebo kaučukového). Pokud jsou dodrženy stanovené pokyny, dá se fólie odstranit ihned po montáži relativně snadno a rychle. Dokonce uživateli nezůstanou na profilech ani žádné stopy od lepidla.
Pokud jste si objednali solidní řemeslníky, měli by vám fólii sundat sami. Ale ne všichni se k tomuto kroku uchýlí – buďto si vědomě šetří práci, nebo prostě zapomenou. Pak je to na samotném uživateli. Nejlepší v takovém případě je, udělat to co nejdříve. Pokud necháte fólie na oknech třeba několik týdnů, nejspíše se za tu dobu „připeče“ k rámu vlivem slunce i dalších povětrnostních vlivů. Lepidlo postupně zatvrdne a při odstranění se musí postupovat velmi pečlivě, aby nedošlo k poškození rámu okna.
Jak na odstranění fólií z rámů oken
Takto „připečená“ fólie se lépe odstraňuje za tepla. Zkuste fólii nahřát fénem a pak pomalu opatrně sloupávat nebo místo toho použít parní čistič.
Pokud vám ani potom nepůjde fólie sloupnout ručně, můžete si zkusit opatrně vypomoci škrabkou led, kterou čistíte sklo auta. A pomalu škrábejte. Připravte se na tuhou bitvu, kde každý vyčištěný centimetr čtvereční je úspěchem.
Chemická metoda
Někdy po odstranění fólie stále zůstávají na profilu stopy lepidla. V takovém případě sáhněte po isopropylalkoholu, tedy po měkkém rozpouštědle.
A které metody rozhodně nezkoušet? Nepoužívejte horkovzdušnou pistoli, protože zejména plastové profily se mohou pod prudkým proudem horkého vzduchu zkroutit. Také nechte stranou kovovou drátěnku na nádobí nebo kovové škrabky, abyste nepoškrábali vaše nové okno nebo dveře.
Jak odstranit různé samolepky ze skel a okenních výplní
I zde platí, že nechceme skla poškodit a poškrábat, proto postupujte raději od nejšetrnější metody a teprve pokud nezabere vyzkoušejte další.
První osvědčenou metodou je mýdlová voda. Smíchejte několik kapek prostředku na mytí nádobí nebo tekutého mýdla s horkou vodou. Do ní pak namočte žínku a položte na nálepku. Voda za několik minut nálepku rozmočí a nálepku potom mnohdy jde celou odtrhnout, aniž by na skle zůstaly stopy lepidla.
Záleží ovšem na druhu použitého lepidla a navíc i v tomto případě působí faktor slunce – různé samolepky, etikety a samolepící štítky vlivem slunečního záření více přilnou ke sklu.
Pokud tedy mýdlová voda nepomůže, dá se vyzkoušet technický benzin nebo odlakovač na nehty. Dobrých výsledků dosáhnete s všestranným zázrakem zvaným WD-40. Nastříkejte samolepku tímto univerzálním mazadlem a nechte jej chvíli působit. Poté navlhčete hadr teplou vodou a drhněte a drhněte, abyste ze skla samolepku i zbytky lepidla odstranili.
Další možnosti
Použít můžete také čistič skla nebo alkohol. Ten výborně obstojí při odstraňování otisků či nečistot ze skla, ať už jde o okno, sklo auta nebo obrazovku televize. Smaže tedy i lepidlo, které zůstalo na skle po štítku či samolepce. Do alkoholu namočte vatový tampon a ten pak přitiskněte k nálepce. Poté nálepku odtrhněte nehty nebo s pomocí žiletky.
Lze zvolit i metodu chladu. Když na nálepku položíte sáček s kostkami ledu, lepidlo vychladne a vytvrdne. Štítek pak lze snadněji odstranit.
Tip – Přečtěte si také: Jak na čištění, údržbu a mytí oken